Hrdým předchůdcem dnešních velikonočních svátků je pohanský svátek jara Ostara, nebo také Alban. Slaví se z 20. na 21. března, letos konkrétně začne přesně 20.3. v 6.48 hodin, kdy Slunce vstoupí do Berana.

Hlavní představitelkou tohoto krásného svátku je Bohyně jara Eostre, která se vydává na lov do lesa jako Bohyně panenská. Zde potkává Boha lovce a zamiluje se do něho. Ona přestává během noci být pannou a od této chvíle se prohánějí lesem spolu. Jejich vztah je pak završen v den velkého sabatu Beltine, který připadá na noc z 30. dubna a na který určitě včas upozorníme.

Kromě květin je jedním ze symbolů Ostary králík. Najdete ho skoro na všech podobiznách Eostry, protože je jeho patronkou.

Stejně tak v čase Ostary u pohanů narazíte na vajíčka ve všech možných barvách, protože vajíčko bylo symbolem nového života a nových začátků. Obzvlášť ta červeně obarvená v sobě mají hodně síly.

Nastává doba nových začátků a oslavy probuzení života a lásky. Čas očisty po zimě a optimismu. Ženy v tu dobu před samotnými oslavami vymetaly všechny kouty obydlí březovými větvičkami aby vyhnaly zlé síly, nemoci, negativní energie, smutek i ošklivé myšlenky. Je dobré otevřít všechna okna a udělat krátký průvan. Pak projít celý byt s vonnou tyčinkou (nejraději květinovou), nebo přímo čadící šalvějí. Obydlí se zdobí čerstvými květinami a stuhami v zelené, žluté a červené barvě. Bohyni Eostře se také věnovaly dary v podobě například brvených vajíček, nebo květin, či koláčků.

K ohni se přichází v pestrých šatech. Ženy se bohatě ozdobí barevnými kusy látek a v hlavách mají květiny a větvičky břízy. S muži si o půlnoci vymění polibky, když před tím naznačují, že se právě poznali. Do ohně pak společně vhodí první sousto, jako dar bohům, poděkování a prosbu o úrodu a zdraví.

Rituál oslav Ostary

Ženy mužům během oslav věnovaly obarvené vajíčko jako symbol plodnosti a nového života. Muži jim políbili tvář a při polibku se lehce dotkli vnitřní strany jejich nohou, čerstvým proutkem. Šlo o symbolickou pozornost, obdiv a  oplodnění. 
Šlehání přišlo až později – v této době muži ženy uctívali, jako rodičky a ženy muže jako ochránce.

Pokud jde o magické rituály, provádí se v tento den většinou rituály očišťující, rituály na upevnění, či navrácení zdraví, na posílení lásky a na početí.  

Pro zajímavost jeden přikládám.

 Vyfoukněte jedno slepičí vejce. Jeho obsah by muž měl sníst a je jedno jak. Třeba jako omeletu. Vezměte dvě zelené a jednu růžovou svíci, potřete je mandlovým olejem tak, že začnete vždy od prostředka svíce směrem nahoru a pak zase od středu dolů. Svíce potom rozestavte  před sebe v řadě vedle sebe a zapalte v pořadí, obě zelené a pak růžovou. Na lístek pergamenu (lze sehnat ve specializovaných prodejnách), napište dvě jména - jedno pro holčičku a jedno pro chlapečka.
 

Lístek stočte, vsuňte do skořápky a vyslovte 1 x oba společně:

Přivolávám vás síly přírody, přivolávám síly, které dávají život. Nechť se to, o čem zatím sním, až nastane čas, objeví. Aby nový život z našich těl všem jenom radost přinášel. Staniž se!
 
Celý rituál je třeba zopakovat při následujícím novu. A to i v případě, že už máte „nějaké tušení", že vaše prosba byla vyslyšena. Skořápku se jmény je třeba opatrovat až do křtin miminka. V tento den ji s poděkováním spalte a Velké Matce vraťte (zahrabat do země).

Svíce, olej, vejce i pergamen je třeba zakoupit jen pro tento účel. Pokud se rozhodnete své děťátko nekřtít, nebo máte jiný (například pohanský) rituál, berte namísto dne křtu den svého rituálu, nebo ten, kdy vám domů dorazí rodný list.

Je to starý rituál a pochází z oblasti Vysočiny.

Reklama