Lékařské statistiky uvádí, že bolestivý a nepříjemný zánět močových cest prodělalo v České republice téměř sedmdesát procent žen. U patnácti procent se tyto záněty opakovaně vrací. Proto je důležité zaměřit se hlavně na prevenci

Neúnosná palčivá bolest v podbřišku, ostré řezání a pálení při močení, dokonce i krev v moči. Která z žen se s tímto zdravotním problémem, odborně zvaným cystitida, setkala, nejradši by ho už nikdy nezažila. Bohužel, tento těžko vyléčitelný zánět se rád opakuje a vrací bez příčiny.

Každá žena, která je ohrožená cystitidou, by měla dodržovat následující pravidla, která ji mohou chránit před opakovanou infekcí.

  • Lzánětépe než koupání, odstraní bakterie z ústí močové trubice sprchování. Při něm nepoužívejte agresivní aromatická mýdla, neboť tyto prostředky dráždí genitálie jak chemicky, tak i tím, že narušují kyselé prostředí pochvy, čímž podporují růst cizích mikrobů vyvolávajících zánět. Volte přípravky s obsahem kyseliny mléčné a s antibakteriální složkou.
  • Nikdy nezadržujte moč. Při plném močovém měchýři jsou stlačeny krevní cévy v jeho stěně a omezen průtok krve, čímž se omezuje působení látek zajišťujících obranyschopnost organismu. Stagnující moč v měchýři poskytuje živnou půdu pro růst nejrůznějších mikrobů.
  • Vyprázdněte svůj močový měchýř před a po pohlavním styku. Proud moče odplavuje mikroby u povrchu genitálu a snižuje riziko infekce. Ještě účelnější je dokonalé osprchování genitálu po styku.
  • Denně vypijte nejméně šest až osm sklenic vody.
  • Jestliže se u vás cystitis opakuje, zkuste i změnu antikoncepce. Často může být příčinou také například špatně zasunutý antikoncepční prostředek. Například pesar - vaginální diafragma.
  • Také suché poševní stěny jsou bohužel přístupnější infekci. Jde o riziko, které se vyskytuje u žen po menopauze. Jste-li v tomto věkovém období, pak využijte pomoci tabletek nebo krému obsahující tento hormon.
  • Mikrobům se dobře daří v teplém a vlhkém prostředí, proto se vyhněte prádlu z umělých vláken a noste raději jen bavlněné, které lépe nasává a odstraňuje vlhkost.
  • Jestliže nepoužíváte tampony, ale vložky, měňte je co nejčastěji, abyste zabránily růstu a usazování bakterií okolo ústí pochvy.
  • Také při různých sexuálních praktikách s konečníkem se zvyšuje riziko zánětu močového měchýře, protože je možnost přímého přenosu infekce z konečníku.
  • Pokud ani tyto jednoduché rady onemocnění cysticidou nezabrání, okamžitě navštivte svého lékaře a vyžádejte si antibiotika, poněvadž recidivy těchto infekcí mohou vést k závažným onemocněním ledvin.

Jedna babská rada na závěr

Vypijte sklenici vody, do které jste dali lžičku sody bikarbony. To vás zbaví pálení při močení. Opakujte to třikrát po hodině. Pití vody by mělo vy­volat zvýšené močení, které má odstranit bakterie z měchýře. Pokračujte v této léčbě, dokud nevyhledáte lékaře. Jestli­že to bude až za několik dní, pijte později jen čistou vodu bez bikarbony.

Zdroj: Infekce ledvin a močových cest, nakl. Grada 2004

Čtěte také:

Reklama