Za předčasný porod se považuje to, když se miminko narodí před ukončením 37. týdne těhotenství. Jeho příčiny mohou být různé, například to bývají nitroděložní infekce, vrozené potíže s dělohou nebo děložním čípkem, poruchy funkce placenty, kouření nebo užívání návykových látek. Není ale výjimkou situace, kdy se na důvod, proč k předčasnému narození děťátka došlo, nikdy nepřijde.

Předčasně narozené děti ohrožuje spoustu komplikací. Obvykle vycházejí z toho, že se ještě nestihly zcela vyvinou některé orgány a tělesné funkce – srdce, plíce, mozek, imunita, trávicí ústrojí atd. Mezi časté problémy pak patří například apnoe, neboli nepravidelné dýchání. Miminka v děloze totiž nemají pravidelný dechový rytmus, ale díky plně vyvinuté centrální nervové soustavě (CNS) na něj přecházejí. U předčasně narozených dětí však CNS ještě tuto pravidelnost řídit neumí. 

Pár otázek pro maminku předčasně narozené holčičky

Petra Kašparová je maminkou tříleté Marušky a také srdcem i hlavou časopisu Nejste v tom sami. Ten vychází dvakrát ročně v rámci činnosti neziskové organizace Nedoklubko starajícího se o společenskou osvětu i podporu rodičů, kterým se děťátko narodilo příliš brzy. 

Boj o záchranu miminka je pro jeho rodiče psychicky velmi náročný. Jak se k nim máme správně chovat? 
Vyjádřete podporu, pogratulujte. Pochvalte, jak je miminko hezké (i když se vám to tak z fotky nemusí zdát). Nabídněte pomoc s praktickými věcmi: vyvenčením psa, vyzvednutím staršího dítěte ze školky, uvařením, nabídněte odvoz z nebo do porodnice… Zeptejte se, s čím můžete pomoci, a dejte najevo, že si vám mohou říci o pomoc. V žádném případě jejich situaci nebagatelizujte. Nikdy nevyprávějte příběhy o tom, jak se vaše babička narodila kilová, dopekli ji v troubě a v dospělosti vystudovala dvě vysoké školy. Věta „Oni vám ho/ji vypiplají. Dneska už to umí,“ je zcela nevhodná. 

I když jsou rodiče s předčasně narozeným miminkem puštěni domů, trápení ne vždy končí. Jaké zdravotní komplikace těmto dětem hrozí do budoucna? 
Nedá se odhadnout předem, které dítě si následky ponese a které nikoliv. Hodně záleží na tom, čím si dítě po porodu projde. Následky mohou být vážné – stavy po krvácení do mozku (DMO), postižení zraku, sluchu, různá neurologická postižení… Předčasně narozené děti se mohou potýkat s častější nemocností (v důsledku nezralosti plic při narození a komplikací s tím spojených). Poměrně často nosí tyto děti brýle. Velká část předčasně narozených dětí si ale následky nenese vůbec žádné. Dětí, které by byly následkem předčasného porodu opravdu vážně postižené, není dnes mnoho. 

Petro, jaký byl váš příběh? Proč se Maruška narodila příliš brzy a nese si s sebou do života nějaké zdravotní potíže? 
Maruška se narodila předčasně, protože nejsem zdravá. Moje nemoc, jak se ukázalo, se vylučuje s pozdějším těhotenstvím. Vše se pokazilo kolem 27. týdne. Bojovaly jsme ještě zhruba 3 týdny v nemocnici, ale poté muselo být těhotenství ukončeno, protože riziko, že Maruška v bříšku umře, bylo vysoké. V tu chvíli bylo jasné, že inkubátor pro ni bude bezpečnější. Narodila se ve 29+6 týdnu těhotenství s porodní váhou 1010 gramů. Za necelý půlrok oslaví 4. narozeniny. Nemá vůbec žádné následky, je zcela zdravá. Jen je velmi drobná, což je také jediný důvod, proč je stále sledována v Centru komplexní péče… Jsem moc ráda, že to vše dobře dopadlo! 

Reklama