Také věříte, že krvácení dásní je zcela běžné a mohou za něj citlivé dásně? Po rozhovoru s dentální hygienistkou Janou Křepelkovou jistě změníte názor. Krvácející dásně volají o pomoc a varují před celou řadou onemocnění.

Jak mají vypadat zdravé dásně?
Často se v mém okolí setkávám s lidmi, kterým jejich zanícené, začervenalé a oteklé dásně volají o pomoc už z dálky, ačkoliv zuby můžou mít bez problémů. Zdravé dásně by měly být na pohled světle růžové barvy, pokud je v ordinaci vyšetřím, měly by být pevné konzistence, rozhodně by z nich po podráždění vyšetřovacím nástrojem neměla téct krev.

SonyCare

Philips Sonicare AirFloss Ultra - Přístroj na mezizubní hygienu, který vám péči o zuby a dásně  může výrazně zpříjemnit a zefektivnit!

Jak by měla probíhat péče o zuby ?
Mnoho lidí stále netuší, že ústní hygiena by neměla zahrnovat pouze vyčištění zubů od zbytků jídla, nebo čištění pro svěží dech, ale i péči o mezizubní prostory a dásně! Odstraňujeme především měkkou, k zubu pevně lpící hmotu - zubní plak (bakterie) na rozhraní zubu a dásně v dásňovém žlábku a v mezizubí. Přiložením vláken kartáčku v úhlu 45° podél linie dásní a vyvinutím malých kroužků či vibrací rozrušíte plak z dásně i zubního krčku současně.

Jaký čas je třeba čištění věnovat?
S manuálním kartáčkem by pečlivé pročistění celého chrupu takovým způsobem mělo trvat 15-20 minut. Sonický zubní kartáček Philips Sonicare tuto dřinu vykoná za vás za pouhé dvě minuty. Vysokofrekvenční stírání rozruší a odstraní plak velmi efektivně, navíc dochází k masáži dásní. Dynamická vlna vytvořená směsí pasty, vody a slin odplaví plak a přináší oxidaci dásňového žlábku a mezizubí. Kromě kartáčku, ať manuálního či elektrického, vždy by měla následovat péče o mezizubní prostory minimálně jedenkrát denně, a to večer.

Podívejte se na video k novince: Philips Sonicare Airfloss Ultra

Proč někomu dásně krvácejí?
Pokud zanedbáváme již zmiňovanou péči o zuby a dásně, bakterie v plaku vyvolají v tkáni zánět. Pokud zanícené dásně podráždíme na podnět – kartáčkem, vyšetřovacím nástrojem, při ukusování tvrdší potraviny apod., můžou začít krvácet. Dáseň se tím brání, zánět se tím jednoduše řečeno odplavuje. Podle intenzity krvácení lze usuzovat míru zánětu.

Proč dásně krvácejí, až když si je začneme čistit?
Jak již bylo uvedeno, zanícené dásně bývají začervenalé, oteklé, lesklé, na podnět můžou být citlivé a krvácet.

Začervenání dásní, které na první pohled nemusí být zjevné, je projevem hyperémie (překrvení), kdy se zvyšuje množství krve v cévní síti tkáně, ale také množství těchto tenkých cév, zvaných vlásečnic (kapilár). Při podráždění takto poškozené tkáně, například kartáčkem, se z kapilár velmi snadno krev uvolní. Pokud je naopak necháme v klidu – zánět se bude zhoršovat a postupovat do hlubších struktur závěsného aparátu zubu. To už pak hovoříme o parodontitidě.

Řada lidí bere problémy s dásněmi jako banalitu, jak se na to díváte jako odborník?
Pravda je, že hodně lidí chápe krvácení dásní jako běžnou součást života, protože to slyší od rodičů, prarodičů, vidí to u partnera, v televizní reklamě… Kdyby vám krvácelo jiné místo na těle, určitě byste tomu věnovali větší pozornost. Krvácení je zjevným znamením, že je něco v nepořádku. Se zánětem dásní by se tedy mělo co nejdříve zatočit! Jestliže máte zanícený každý mezizubní prostor, rozlohou to vychází přibližně jako plocha lidské dlaně! S každým zánětem v těle musí lidský organismus bojovat, protože koluje celým cévním řečištěm. Dlouhotrvající chronický zánět dásní navíc vede k dalšímu stupni – parodontitidě, zánětu závěsného aparátu zubu. 

Podívejte se na video: Philips Sonicare sonický zubní kartáček DiamondClean

Mnoho lidí také neví, že špatný stav dásní (chronické záněty) mohou způsobovat další zdravotní problémy v těle. Můžete nám tuto problematiku vysvětlit?
Chronické záněty dásní nebo parodontitida, ale také zkažené, neléčené zuby, nejsou pouze ohraničeným problémem v dutině ústní, zánět totiž koluje v celém těle. Tato onemocnění představují prokazatelný rizikový faktor pro diabetes (cukrovka), srdce, plíce, obranyschopnost člověka, ale i komplikace v těhotenství, jako je například předčasný porod spojený s nízkou porodní váhou dítěte.

Sonický zubní kartáček Philips Sonicare

Sonický zubní kartáček Philips Sonicare spolu s přístrojem na mezizubní hygienu AirFloss Ultra se můžou stát i vašimi pomocníky pro ještě lepší péči o zuby a dásně. Předejděte snadno nepříjemným zdravotním komplikacím.

Pro pacienty s kardiovaskulárními problémy pak parodontitida představuje stejný rizikový faktor jako např. kouření nebo nadváha, zvyšuje se nebezpečí např. infarktu myokardu, stejně tak nebezpečí mozkové mrtvice! Bakterie ze zaníceného místa v chrupu doputují například k srdeční chlopni, kde můžou způsobit zánět.

U pacientů trpících diabetem, dochází k vzájemnému ovlivňování, respektive zhoršování onemocnění cukrovky a parodontitidy, příp. zánětu dásní, současně. Proto by tito pacienti měli úzkostně dbát na pravidelné preventivní návštěvy u svého zubního lékaře, stejně tak jako u dentální hygienistky. A domácí ústní hygieně by měli věnovat zvýšenou pozornost.

Chronické záněty v ústní dutině putují krví po celém těle a můžou udeřit tam, kde byste to nečekali. Imunitní systém lidského organismu je tímto zánětem neustále zatěžován a nucen s ním bojovat. Proto je stále zmiňovaná prevence tak důležitá!
Sonický zubní kartáček Philips Sonicare spolu s přístrojem na mezizubní hygienu AirFloss Ultra se můžou stát i vašimi pomocníky pro ještě lepší péči o zuby a dásně. Předejděte snadno nepříjemným zdravotním komplikacím.

Více najdete na www.philips.cz/e/pece-o-ustni-dutinu

Reklama