O předčasném ovariálním selhání mluvíme tehdy, pokud je menopauza prokázána u ženy před 40. rokem života a nebyla způsobena chemoterapií, ozařováním či chirurgickým výkonem.

Malé procento žen se pak setká s ještě časnějším nástupem. Do 30 let věku postihuje 0,1% žen a 0,01 % dívek pak do 20 let věku. Průměrný věk pro přirozenou menopauzu je v České republice mezi 52–53 rokem.
5ef3130481189obrazek.png
Rizikovými skupinami jsou ženy trpící cukrovkou, poruchou funkce štítné žlázy nebo autoimunitním onemocněním jako je lupus či revmatoidní artritida. Nevyhýbá se ani velmi štíhlým ženám, proto je častější mezi modelkami a vrcholovými sportovkyněmi. Ohrožené jsou také ženy po chemoterapii a radioterapii nebo se špatným životním stylem.

Návaly i bolesti kloubů

Nejčastějším příznakem, který ženu či dívku v reprodukčním věku přivádí do ordinace gynekologa je vynechání menstruace a s tím spojená neplodnost. Po vyloučení těhotenství je vhodné provést komplexní hormonální vyšetření na zjištění hladiny ženských pohlavních hormonů, testosteronu, prolaktinu a hormonu štítné žlázy.

Symptomy předčasné menopauzy jsou způsobené úbytkem hormonu estrogen stejně jako u přirozené menopauzy. Jde o nepravidelný cyklus nebo vynechání menstruace, návaly horka, vaginální suchost, pocení, bolesti kloubů, náladovost, bolesti hlavy, závratě.

Otestujte se

Obtíže doprovázející přechod mohou být podobné jako při potížích se štítnou žlázou, proto je vhodné se otestovat. Doma si můžete provést jednoduchý test menopauzy z moči. V případě pozitivního výsledku navštivte gynekologa.

„Pokud si žena není jistá, jestli dané projevy souvisí s nastupujícím klimakteriem, může si provést domácí test menopauzy Klimasei. Určitě je vhodné navštívit gynekologa, který provede hormonální profil. Pro definitivní diagnózu předčasné menopauzy je ale vždy nutné odebrat hormonální profil ještě jednou, a to minimálně s měsíčním odstupem,“ vysvětluje doktorka Gregorová.

Psychika pracuje

Kolísání hormonů může vyvolat menopauzální úzkost. Tyto potíže jsou po psychické stránce o to náročnější, pokud se přechod dostaví ve věku, kdy ho ještě rozhodně nečekáme. Ztráta sebevědomí a pocity, že nejste dostatečně dobrá, nebo nezvládáte věci, které jste dřív dělala úplně běžně. To vše vám spolu s problémy se spánkem na psychické pohodě nepřidá. Důležité je na všem hledat pozitiva a s nastalou situací se smířit. Se zmírněním nepříjemných projevů může také pomoct gynekolog.

TIP – Domácí test na menopauzu Klimasei

Chcete-li rychle zjistit, zda jsou vaše problémy spojené s menopauzou, vyzkoušejte sebetestování domácím testem KlimaSei a výsledek budete vědět do 5 minut. Rychlý test pro domácí použití značky KlimaSei umožňuje stanovit koncentraci vašeho hormonu FSH ze vzorku moči, a tím zjistit, zda se nacházíte v klimakteriu (perimenopauze/menopauze).
5ef312f6a2300obrazek.png

Balení obsahuje 2 testy. Doporučená cena: 349 Kč. Test KlimaSei je zdravotnický prostředek.

K dostání na KLIMASEI.CZ
5ef31355b5525obrazek.png

Reklama