Že neznáte filmovou trilogii Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí? Pak věřte, že se jedná o záležitost, která si vaši pozornost zaslouží. Využijte dlouhých zimních večerů a pusťte si tato zajímavá DVD o nálezech a ztrátách jedné dvojice.

Tři filmy - Před úsvitem (1995) , Před soumrakem (2004), Před půlnocí (2013) , které vznikaly - jak vidíte - v poměrně dlouhých časových intervalech, sledují příběh dvojice, jež se může přihodit každé z nás.

Před úsvitem, Před soumrakem, Před půlnocí, 3 DVD (Magic box)

Před úsvitem

První film popisuje vášnivou, a přesto ne kýčovitou romanci francouzské studentky a mladého Američana. Hlavní protagonisté se setkávají v rychlíku z Budapešti do Vídně, aby v rakouské metropoli prožili následně velmi intenzivně několik hodin.

Pro všechny díly trilogie je charakteristické, že jde o velmi upovídané filmy, což předem trochu eliminuje mužské diváky (bez urážky), resp. většinu z nich. O to víc však dá nám, ženám. Rozsáhlé dialogy muže a ženy v části Před úsvitem doprovází „kulisy“ památek napěchované Vídně a a nabádají k zamyšlení nad vlastním životem. Proč? Protože scénář je tak mistrovsky napsán, že máte pocit, že je tak trochu o vás...

  • Asi jako když si čtete dobře napsaný horoskop v časopise a řeknete si: Fíha, to jsem přesně já. :-) Ale chyba lávky, je to jen iluze a najde se v tom každá. :-)

Richard Linklater, režisér a scénárista v jednom, dokázal „vydojit“ (omlouvám se za ten výraz, ale je to tak) z banální zápletky fantastický příběh, jenž se stal pro oba hlavní hrdiny tak trochu osudovým.

  • Obě pokračování byla totiž netrpělivě očekávána a všechny tři pak dostaly velmi vysoké hodnocení.

Typicky ženská Julie Delpy a tak trochu americky playboyský (aspoň ze začátku) Ethan Hawke hrají skutečně na sto deset procent (a nejde o budovatelský plán - hihih), i když chvílemi si říkáte, že jsou možná jen sami sebou...

Před soumrakem

Co se stane s osudovou láskou? Samozřejmě si ji nevezmete... A přesně o tom pojednává druhý film. Nechci prozrazovat detaily, ale stejně byste si to někdy dohledaly.

Takže ano, hlavní hrdinové se setkávají po cca deseti letech a oba mají jiné vztahy. On je ženatý, má malé dítě a řeší manželskou krizi... Možná proto, že si nevzal lásku svého života, ale nepředbíhejme a hlavně nesuďme dne před večerem, resp. před třetím dílem. Ona je taková Chytrá horákyně - zadaná, nezadaná. Asi víte proč... :-)

A opět očekávejte dlouhý rozhovor (tentokrát v Paříži), v kterém si mají oba aktéři co říct, vysvětlit a díky němu mnohé pochopit. Jsou starší, zkušenější, nejde o slepou zamilovanost, ale jako by těch deset let najednou neexistovalo. A opět cítím neuvěřitelné souznění, přemýšlíme o nich i o sobě. Mají nám co říct...

A ještě něco. Dvojka se mi líbila mnohem více než jednička, ale možná to bylo tím, že když jsem film viděla, byla jsem dvojici věkově mnohem blíže než v jedničce. Některé věci zkrátka chtějí svůj čas.

Film má vlastně otevřený konec. Je jasné, že on a ona se stále milují, ale mají své závazky a zodpovědnost. Jak s nimi naloží? Tak na to si diváci museli počkat opět téměř celých dlouhých deset let.

Před půlnocí

Když jsem se dozvěděla, že bude třetí díl, samozřejmě mě hned napadlo, že se bude řešit běžný společný život, Je to přesně ta část, která chybí v pohádkách (a po svatbě žili šťastně až do smrti prý, hahaha), ale také většině romantických filmů.

I ta největší láska totiž dostává zabrat, když je třeba vyzvednout děti ze školky, nebo - nedej bože - necháte dítě z prvního manželství na jiném kontinentu. Víc prozrazovat nebudu, ale je asi jasné, že růžovým sadem dvojice, která nakonec skutečně skončila spolu, neprochází. A to ani na dovolené v Řecku.

Dialog nejintimnější a nejnáročnější ze všech. Vše je však na svém místě, a to včetně nahoty hlavní hrdinky v klíčových okamžicích.

Co říct závěr? Nečekejte žádnou oddychovou zábavu, ale vysokou školu života. A ta se může hodit.

Přečtěte si také:

Reklama