profimedia-0442322135.jpg
Foto: Profimedia

Zájem o přecházení nově vzniklých přechodů byl před třiceti lety opravdu velký. Podle dochovaných zdrojů přechody překročilo deset a patnáct tisíc lidí i více. Po příjezdu za hranice však české turisty čekalo nemilé překvapení – vysoké ceny. Kromě toho se většina Čechů nebyla schopna v zahraničí domluvit. Navíc ne všichni si takovou dovolenou mohli dovolit i z hlediska cen za pohonné hmoty. Zásoby ropy ze Sovětského svazu docházely, a tak se na podzim objevil přídělový systém. Ten činil 25 litrů na osobu na měsíc.

profimedia-0342414695.jpgFoto: Profimedia

I k nám se hrnuly davy

I Československo se stalo středem zájmu zahraničních turistů. Exotika v podobě bývalé socialistické země pro ně byla lákavá. Připravené jsme pro ně měli kempy a podle všeho také takzvané pružné ceny.

profimedia-0342414842.jpgFoto: Profimedia

Ceny zájezdů se nezměnily

Paradoxní je, že ceny zájezdů zůstávají stejné, i přes to, že se zvýšila mzda. Před třiceti lety stál týdenní zájezd do Chorvatska tři tisíce korun na osobu, dnes podobný lze zažít za čtyři tisíce. Kdo chce trávit dovolenou v Česku, má nyní k dispozici přes devět tisíc penzionů a hotelů, což je čtyřikrát více než před třiceti lety. Zatímco na začátku devadesátých let se v nich ubytovalo přes osm milionů lidí, vloni jich bylo 22 milionů – půl na půl cizinci a čeští občané, uvádí server ČT24.

Reklama