image.png
Foto: Shutterstock

Zmrzlina

Zejména v létě je zmrzlina sladkou pochoutkou číslo jedna, kterou si vybíráme k ochlazení. Není na tom nic špatného, pokud si ji dopřejete během dne. Večer byste se jí už měli vyvarovat, protože většinou obsahuje vyšší množství cukru, což způsobuje jeho kolísání v krvi. Je tedy dost možné, že vám kvůli tomu nepůjde usnout a budete si budit i v noci. Nehledě na tom, že pokud spořádáte vodovou zmrzlinu, budete běhat na záchod. Naopak smetanové tučné zmrzliny obsahují i hodně tuku, a proto vám po nich může být těžko, což je v noci asi to poslední, co chcete.

Co si dát místo toho: Zmražené hroznové víno

Mléčné výrobky

Chcete zhubnout, nebo naopak nabrat, a proto se před ulehnutím do postele ládujete tvary, jogurty a ještě si do nich přidáváte protein? Jak se říká, všeho s mírou, jeden jogurt vám neublíží, ale pokud to přeženete, můžete si zadělat na pořádné problémy. Tělo bude muset během spánku všechny ty bílkoviny těžce zpracovávat a neodpočine si. Je dost možné, že ulehnete s tvrdým těžkým břichem, což není žádoucí.

Co si dát místo toho: Maximálně 300 g mléčného výrobku a vynechat protein navíc

Těstoviny

Těstoviny k večeři? Proč ne, ale pamatujte si, že tím riskujete přejídání před spaním. Těstoviny řadíme do skupiny rychlých sacharidů, což znamená, že je tělo dokáže rychle strávit (některé až za 45 minut) a vy po nich můžete mít rychle hlad, což zase může vést k tomu, že to nebude poslední jídlo dne, ale do lednice nebo do špajzu se půjdete podívat ještě třikrát. Samozřejmě ale záleží, s čím si těstoviny dáte.

Co si dát místo toho: Těstoviny si dávejte na oběd anebo k nim na večeři přidejte dostatek ostatních makroživin, jako jsou tuky a bílkoviny (tučná ryba, jiné maso, vejce, avokádo apod.)

64abc26fce1feimage.png
Foto: Shutterstock

Syrová zelenina

Myslíte si, že když si místo čokolády a bonbonů dáte před spaním syrovou zeleninu, že uděláte lépe? Samozřejmě se jedná o mnohem zdravější variantu, ale vy se lépe cítit nebudete. Některé druhy zeleniny jsou těžké. Jde například o papriku, dýni, cuketu, zelí nebo lilek. Naštěstí ale existují i druhy, které vám v syrovém stavu žádné nepříjemné pocity nezpůsobí – salátová okurka nebo různé druhy listových salátů, tam by vaření způsobilo ztrátu živin.

Co si dát místo toho: Vařenou nebo dušenou zeleninu

Sýr

Nízkotučným sýrem v menším množství toho moc nezkazíte, ale sýr s vysokým obsahem tuku obsahuje látku tyramin, což je aminokyselina, která může mít na svědomí snížení hormonů regulujících spánek. Ta stejná látka se taktéž může podílet na vzniku bolesti hlavy. Takže až do sebe budete v deset večer ládovat sýrové prkénko a pak se budete divit, proč nemůžete spát, vzpomeňte si na náš článek.

Co si dát místo toho: Nízkotučný sýr v malém množství

Zdroj: Harpersbazaar, prolon-czech, aktin, herbalus, studie o tyraminu v sýru, express.co.uk

Reklama