Havárie byla velkým neštěstím jak pro NASA, tak i pro celou kosmonautiku. Zahynulo sedm astronautů a Američané zastavili lety do vesmíru na celé dva roky. Prvního února 2008 si připomínáme 5. výročí této kosmické havárie. Žena-in.cz požádala při této příležitosti o krátký rozhovor Milana Halouska, předsedu Astronautické sekce České astronomické společnosti.

Co bylo příčinou tak fatální havárie?
Vyšetřovací komise došla ve své zprávě k závěru, že příčinou katastrofy raketoplánu Columbia bylo poškození náběžné hrany levého křídla kusem promrzlé izolační pěny z vnější nádrže, který odpadl 81sekund po startu. Tuto část křídla chrání vysoce teplotně odolné panely, které jsou však na druhou stranu velmi křehké. Tak došlo ve výšce 64 kilometrů nad Zemí k destrukci celého stroje.

Osudným se tedy stal návrat raketoplánu
Ano, při návratu raketoplánu zpět na Zemi proniklo horké plazma, které má teplotu až 1600 °C, vzniklým otvorem v náběžné hraně do vnitřních částí křídla. Postupně tak byla narušována konstrukční pevnost a následovalo odlomení celého levého křídla. Raketoplán tak přestal mít aerodynamický tvar a byl následně roztrhán.

Bylo možné posádku zachránit?
Bohužel žádná taková možnost, jak sedmičku astronautů dostat bezpečně zpět na Zemi, nebyla. Hlavně z toho důvodu, že nikdo o poškození náběžné hrany neměl ani tušení, a nebyl tak důvod se jakkoliv tímto problémem zabývat. Avšak i kdyby se o poškození vědělo, záchrana by nebyla možná.

Mohla by Columbie doletět k Mezinárodní kosmické stanici ISS a zachránit se?
Nemohla, a ani posádka nemohla očekávat žádnou záchrannou misi jiného raketoplánu. Jedinou, a to velmi malou nadějí, by bylo upravení přistávací trajektorie tak, aby byla levá část raketoplánu o něco méně namáhána. Ale zda by to pomohlo, je pouze spekulací.

Zajímá vás kosmonautika? Myslíte si, že jsou lety do vesmíru hazardem s lidskými životy, anebo důležité pro budoucnost?

Reklama