shutterstock-787298506.jpg
Foto: Shutterstock

Vosy, komáři a klíšťata
Kousance a svědící štípance dokážou člověku pořádně zkazit náladu. Zcela se jim asi nikdo nevyhne, ale trocha snahy nemůže být na škodu. Základem je určitě repelent, ale pomoci může i zvýšení dávky vitaminu B.
 
„Klíšťata ani komáři na jedince, kteří mají v krvi větší množství vitaminu B, tolik neútočí. V případě, že trpíme svědivými reakcemi kůže po štípnutí hmyzem, je namístě užít antihistaminika, která jsou dostupná v lékárně. Pokud má někdo opravdu bouřlivou alergickou reakci, při které otéká a dusí se, měl by mít vždy u sebe záchranný set s adrenalinem,“ říká MUDr. Štolfa.
 
Letní bolest v krku
Viróza může člověka překvapit i v létě. Na vině může být klimatizace nebo mokré a studené plavky.
 
„Více než nachlazení jsou pro léto typické angíny, které doma léčit rozhodně nedoporučuji. Jakmile pociťujete nesnesitelnou bolest v krku, raději vyhledejte svého praktického lékaře, který vás vyšetří a určí vhodný způsob léčby. Neléčená angína způsobená mikrobem streptokokem může poškodit srdce, ledviny nebo klouby,“ varuje lékař.
 
Záněty, ekzémy a vyrážky
S letní koupáním a mokrými plavkami souvisí i záněty močového měchýře. Proto je vhodné na koupaliště nosit dvoje plavky a vždy se převléknout do suchých. Komplikace v podobě vyrážek a ekzémů mohou způsobovat také sinice.
 
„Před koupáním v rybníku bychom se rozhodně neměli umývat sprchovým gelem a drhnout ručníkem. Takto ‚ošetřenou’ kůži obnažíme před mikroorganismy přítomnými ve vodě tím, že kůži vezmeme její přirozený ochranný filtr. Po koupání se vždy osprchujte a ošetřete kůži mastným krémem. Sinice a další bakterie na ní neulpí,“ vysvětluje MUDr. Štolfa.
 
Nevolnost
Při vysokých teplotách se potraviny rychleji kazí, a tak se může stát, že nevědomky sníte něco závadného, a dostaví se nevolnost – zvracení, průjmy apod. Podle lékaře pomůže černý čaj a nápoj s kofeinem.

„Silný černý čaj nechte vychladit, oslaďte jej a studený jej po lžičkách užívejte na zklidnění žaludku. Pokud nemáte při ruce černý čaj, můžete ho nahradit chladným nápojem s kofeinem, ze kterého ale nechte vyprchat bublinky. Dietní omezení na 24 hodin jsou samozřejmostí,“ uvádí lékař. V případě, že obtíže neustupují, je namístě vyhledat pomoc odborníka. 

Reklama