Klíšťata vylézají již při teplotách nad 7 stupňů Celsia, ne až v létě, jak se lidé někdy domnívají. Nemoc přezdívaná „klíšťovka“ je vážná choroba, kterou přenášejí infikovaná klíšťata. V minulém roce u nás onemocnělo 351 osob a dva lidé dokonce nemoci podlehli. Česká republika má z hlediska výskytu nemoci nelichotivé prvenství v rámci celé EU. Chránit se každý může především očkováním. To je možné po celý rok, ale nejlepší je přistoupit k tomu před začátkem sezony. Právě nyní je tedy příhodný čas. Požádali jsme docenta Rastislava Maďara o odpovědi na nejčastější otázky k tomuto tématu.

docent Rastislav Maďar

Kde na nás nejčastěji „číhá“ nebezpečí v podobě klíšťat - říká se, že jsou v trávě, jiní tvrdí, že čekají na stromech - v jakém se tedy objevují prostředí?
Nejčastěji se vyskytují ve vysoké trávě s dlouhotrvajícím stínem ve vlhké části vegetace, např. na okraji louky u lesa nedaleko potůčku nebo ve stinném lesním údolí. Na vzrostlých stromech se nevyskytují. Samičky klíšťat musí sát krev a proto na svou „oběť“ čekají v místech, kudy migruje zvěř a pohybuje se člověk, např. podél lesních chodníčků a cest.
V riziku infekce jsou všechny osoby pohybující se v rizikových oblastech, ať už z profesních důvodů nebo v rámci volnočasových aktivit, včetně rybářů, houbařů, zahrádkářů, chatařů, cyklistů, turistů, golfistů apod.

Komu byste důrazně doporučil očkování proti klíšťové encefalitidě? Jaké jsou hlavní rizikové skupiny?
Světová zdravotnická organizace doporučuje v oblastech s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy, kam spadá i ČR, očkování všem věkovým kategoriím. Očkovat lze od 1 roku věku neomezeně, dokud je člověk schopen pohybu v přírodě, u řeky, na zahradě nebo v městské zeleni. Největší riziko závažných trvalých následků a paradoxně nejnižší proočkovanost je ve věkové kategorii nad 60 let věku.

Chodila jsem pravidelně na očkování proti klíšťové encefalitidě, ale poslední přeočkování po 3-5 letech jsem vynechala. Musím teď absolvovat znovu všechny tři vakcíny jako na začátku, nebo stačí opět jen přeočkování?

klíštěZáleží na Vašem věku, zdravotním stavu a délce přesahu intervalu. U osob bez narušené imunity do 60 let věku je možné jednou v životě akceptovat i poměrně dlouhý přesah horní hranice doporučeného intervalu. Je nutné to ale vždy zvážit individuálně, lékař přímo s konkrétním pacientem. Nemusíte tedy automaticky začínat od první dávky, pokud byste však chtěla, je to přípustné alternativní řešení. Jen nemusí být nezbytné.

Proč musím na očkování? Když mě naposledy kouslo klíště, doktorka mi dala antibiotika a bylo to.
Antibiotika vyléčí jen bakteriální infekci, po přisátí klíštěte se mohou za jistých okolností použít na léčbu lymeské boreliózy. V léčbě klíšťové encefalitidy to však nijak nepomůže, proti viru – původci této nemoci žádný účinný lék neexistuje, dají se léčit jen příznaky nemoci, ne však příčina. Nejlepší je vždy infekci zabránit a toho lze s vysokou mírou jistoty dosáhnout u klíšťové encefalitidy hlavně včasným preventivním očkováním.

Jak je to s očkováním v těhotenství? Neohrozí vakcína plod?
Standardně se proti klíšťové encefalitidě v těhotenství neočkuje, v období kojení je to naopak běžná praxe. Pokud by se však náhodou nechala žena očkovat v prvních týdnech gravidity, kdy o svém těhotenství ještě nevěděla, není důvod k obavám. Vakcína je totiž neživá.

Může se člověk nakazit klíštětem ze psa či kočky?
Tento způsob nákazy je určitě možný. Klíště se z domácího mazlíčka uvolní a může napadnout člověka i v domácím prostředí. Zejména nižší domácí zvířata s bohatší delší srstí jsou výkonní sběrači klíšťat.

Reklama