Zoltán Demján a Jozef Psotka

Přesně v patnáct hodin a patnáct minut, 15. října 1984, zavlála poprvé nad nejvyšší horou světa Mount Everestem československá vlajka. Na vrcholu ji vztyčili Slováci Zoltán Demján a Jozef Psotka. Radost z úspěchu však zkalila následní smrt jednoho z nich.

Oba horolezce při výstupu doprovázel slavný šerpa Ang Rita, rekordman v počtu výstupů. Dolů však sešel pouze on a Demján, Psotka při sestupu zahynul.

Češi na Mount Everestu:

Jako první Čech po roce 1993 vystoupil na horu Josef Nežerka. Po něm se to podařilo ještě dalším sedmi lidem. Byla mezi nimi i jedna žena – Klára Poláčková v roce 2007. Horolezci se k vrcholu většinou vydali obvyklou cestou ze severu.

Expedice, kterou vedl docent František Kele a zúčastnili se jí i dva Češi, se neobešla bez problémů. Základní tábor vyrostl po čtrnáctidenním pochodu 6. září 1984 ve výšce 5400 metrů. Přes další výškové tábory horolezci vystoupali až do 8300 metrů nad mořem, kde postavili stan pro vrcholové družstvo. To mělo dojít do cíle dosud nezlezenou cestou jižním pilířem, o niž se už dřív pokusila polská expedice.

Jako první z československé výpravy se měl o zdolání 8848 metrů vysoké „střechy světa“ pokusit Ján Porvazník. Měl ale potíže s očima – popraskaly mu cévy sítnice. Místo něj se tedy vzhůru vydali Jozef Just a šerpa Ang Phurb. Ti také neuspěli, zpět je zahnala silná vichřice.

Dalšími na řadě byli Jozef Psotka a Zoltán Demján, zkušení a dobře aklimatizovaní horolezci. Ze základního tábora vyšli 11. října, o dva dny později dorazili do třetího tábora, kde je po obdivuhodném výkonu dohnal šerpa Ang Rita.

Čtrnáctého se dostali do výšky 8300 metrů. Našli stan, potraviny a kyslíkové láhve, které tam po svém pokusu zanechali Just s Ang Phurbem. Místa ve stanu bylo málo, takže jen podřimovali a ráno vyrazili k vrcholu. Závěrečný výstup jim trval osm hodin.

Psotka zaplatil životem

Mount Everest

Demján, Psotka a Ang Rita, přezdívaný Sněžný leopard, tak jako první dokončili takzvanou polskou cestu jižním pilířem. Před nimi se bez použití přídavného kyslíku na vrchol Everestu dostalo pouhých 16 lidí a nikdo z nich nebyl starší než padesátiletý Psotka.

Pro návrat si trojice zvolila cestu jižním sedlem, která vede lehčím terénem. Zastihl je však orkán a ve tmě se rozpojili. Do druhého tábora nejprve dorazil vysílený Demján a teprve ráno se dovlekl Ang Rita se zprávou, že na Psotku dolehla krize a odmítl jít dále. Snahu o jeho záchranu zkomplikovalo počasí. Druhý den bylo vpravo od trasy sestupu nalezeno Psotkovo mrtvé tělo a horolezec byl také na místě pohřben.