ChřipkaRoušky, které mají chránit před prasečí chřipkou, jsou v lékárnách a zdravotnických potřebách už dva týdny vyprodané. Málokdo ví, že účinnost roušek už zpochybnila řada odborníků, píše v pondělním vydání deník MF DNES.

„Vědecké důkazy, které by prokázaly účinnost roušek, a to zejména na otevřeném prostranství, dosud neexistují,“ píše se ve zprávě Světové zdravotnické organizace.

„Informace, že roušky ochrání před nákazou prasečí chřipkou, je naprosto zavádějící, protože nesplňují požadavky normy pro filtrační ochranu,“ řekl Vlastimil Sosnovec, který pracuje pro českou pobočku jednoho z největších výrobců zdravotnických pomůcek na světě americkou firmu 3M.

ChřipkaPodle něj umějí běžné a chirurgické roušky zabránit šíření nákazy pouze v případě, že si je na ústa nasadí nakažený člověk. Ale neochrání před vdechnutím malých částic viru. Lepší jsou podle něj respirátory, ale ty dostupné zase nejsou vhodné pro dlouhodobé nošení.

„Nic není samospasitelné, chřipka se přenáší i přes sliznice, třeba když si protřete rukou oči. Abyste byli v bezpečí, museli byste nosit protichemický oblek,“ uvedl v souvislosti s rouškami mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.