chanel-coco-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Profimedia

Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Chanel, byla proslulá módní návrhářka, která položila základní stavební kameny odívání od poloviny 20. století. Ve dvaceti letech začala pomáhat své tetě v obchodě s oděvy a možná právě zde se zrodila její nehynoucí láska a obdiv ke krásným látkám a padnoucím střihům. Navíc si pro zábavu i přivýdělek občas zazpívala v barech a nočních klubech, a právě zde získala Gabrielle svůj pseudonym Coco, což v překladu z francouzštiny znamená miláček nebo drahoušek.

Ve francouzských lázních Vichy se seznámila s chovatelem koní Etiennem Balšánem. Stala se jeho milenkou, a právě to byla její zlatá vstupenka do vyšší společnosti. Žila s ním až do roku 1910 na jeho zámku v Royallieu u Compiègne. Později se seznámila s britským diplomatem Atrhurem Capelem, kterému se říkalo Boy. Díky jeho štědré podpoře otevřela Coco v Deauville několik obchodů s luxusními klobouky a později se sportovními oděvy.

Chanel se osobně zasadila o to, aby byla aristokratická elegantní móda přístupná široké veřejnosti. Vsázela na funkčnost a jednoduchost, jež se v jejích návrzích snoubily s elegancí. Důležité bylo, aby se každá žena mohla cítit nejen krásně, ale také pohodlně.

Chanel patří stále mezi velmi oblíbené luxusní značky, a zvláště pak kabelky této návrhářky si oblíbilo velké množství známých osobností. Mezi nimi například dědička hotelového imperia Paris Hilton nebo Camilla, vévodkyně z Cornwallu.

chanel-do-textu.jpg
Foto: Profimedia
Zdroj: Profimedia, Wikipedie, Filmová databáze