Málokdy se zamyslíme nad tak obyčejnou věcí, jako je šampon. Ne, nečtete reklamní článek na nový vlasový přípravek! Právě teď francouzští filmaři přinášejí do kin novou komedii, kde nám záhadu prvního boje o čistou hřívu ukáží z jiné strany. Čistovlasatí až doposud žili klidný, šťastný a čistý život. Nikoho z nich nenapadlo, že by jim mohl někdo závidět krásné čisté vlasy. Dokonce ani špinavý a smradlavý sousední kmen Špinavovlasatých. Ale jednou v noci se to stalo. Poprvé v historii lidstva byl spáchán zločin. Člověk zabil člověka … v časech, kdy boj o oheň už byl skončen, přišel na řadu šampon.  Francouzská komedie RRRrrr! z dílny režiséra Alaina Chabata, (tvůrce slavného snímku Asterix & Obelix) je plná nadsázky, slovního humoru a překvapení, taky v podobě slovutných hvězd francouzského filmu – Gérarda Depardieu a Pierre Rocheforda.

Scénář filmu RRRrrr! vznikal v tvůrčí dílně francouzského komediálního seskupení Les Robins des Bois, které je srovnatelné s britskými komiky Monty Python a ve Francii je minimálně stejně populární. Každý z členů seskupení je jedinečným hercem a autorem. Všichni spolu jsou zárukou kvalitního humoru, který neustále udržuje diváky v záchvatech smíchu. Scénář, jež se odehrává na úsvitu lidské civilizace, dalo by se říci v počátcích lidské hygieny, byl nabídnut režisérovi, herci a scenáristovi Alainu Chabatovi. Ten je jednou z nejzářivějších hvězd francouzského komediálního filmu současnosti. Svůj obrovský úspěch získal kromě jiného i režií filmu Asterix a Obelix: Mise Kleopatra, který překonal všechny rekordy v divácké návštěvnosti a zažil obrovský mezinárodní úspěch.

Komická zápletka odehrávající se v předhistorické době, kdy dle tvůrců placená péče o děti byla nutností, profesionální volejbal zábavou a sledování nástěnných maleb samozřejmostí, jako je nyní sledování TV, začíná smrtí velkého náčelníka Špinavovlasatých (Pierre Rocheford) a nastolením nového (Gérard Depardieu). Ten z moci svého úřadu rozhodne, že špíně je konec. Jenomže zázračnou směs – šampon je nutno získat – a to za každou cenu. Začíná pravěká špionáž a s ní přichází i první zločin v dějinách lidstva. Víc vysvětluje režisér Alain Chabat: “Podmínkou filmu byl zločin. Zdálo se nám zajímavé vložit ho právě do časů, kdy se lidé formovali a objevovali vše nové. I zločin. A s ním věci související. První výslech, policejní obhlídky, pitva, sledování, rekonstrukce, špionáže, a to vše s řádnou dávkou humoru. Zárukou byla i spolupráce s Les Robins des Bois, kterým můžete zadat jakékoliv téma, a oni z něj udělají komedii.“

Zajímavý námět a zajímavé prostředí ale bohužel nedělají film. Scénář psaný jako série praštěných gagů, vizuálních nebo slovních, postrádá sevřenost filmového povídání. I když kromě základního příběhu kriminálního hledání film rozvíjí další motivy, celek působí poněkud chudě. Jednotlivé postavy rozevírají vějíř prvotněpospolních typů, takže o nějaké herecké výkony tady vůbec nejde. Srovnání s poetikou anglických Monty Pythonů je na místě, i když zainteresovaný divák chápe, kde je asi problém tohoto projektu. Anekdotický minipříběh s překvapivou pointou naplní jenom malý časový úsek, a tak, aby pozornost diváka neklesala, je nutné kumulovat víc a víc anekdot. Něco ve smyslu: před 35 000 lety mělo každé zvíře kly. Plazi a ptáky nevyjímaje. No a pramáti té doby byla šimpanzice… Jak jinak pane Darwine!

Film RRRrrr! i při své problémovosti bude určitě velmi úspěšný mezi dětskými diváky a adolescenty. A taky mezi lidmi vnímajícími na podobné vlnové délce. Budou se bavit, stejně tak jako se autoři bavili při jeho realizaci: "Před natáčením filmu jsme absolvovali kurs chování pod dohledem pána, který trénuje zvířata. Učil nás chování zvířat a pravěkých lidí. Hned na začátku však zjistil, že nebude mít hodně práce," svěřili se členové skupiny Les Robins des Bois filmovému týdeníku Movie Magazin. Film, který počítá s dětským publikem, bude i v Čechách distributorem opatřen dabingem. Snad překlad uchová pointy a slovní hříčky, které v titulcích vyzněly, a dabingová režie posune film blíž k vnímatelům.

K milým momentům filmu patří jména filmových hrdinů. Lépe řečeno jedno jméno – Pierre. Režisér Chabat využil dvojsmyslnost slova Pierre, které ve francouzštině znamená "kámen" a zároveň je i chlapeckým jménem. Doba kamenná - doba Pierra. Ve filmu se proto každý bez rozdílu jmenuje Pierre, teda kámen. Lidé doby kamenné moc nepřemýšleli. Spíš jednali. Impulzivně, nelogicky a z našeho pohledu komicky. Když si možnou realitu ještě několikrát znásobíte, máte film RRRrrr! Možný pozdrav, jistý pokřik a přání všeho dobrého, tak nějak to možná znělo. Ale radši se běžte podívat sami.

Snad vám tato prrrrrehistorická komedie v nastávajících podzimních plískanicích přijde vhod! RRRrŕŕŕŕ!      

   
Reklama