Dnes je to na den přesně sedmnáct let, co skončila příliš krátká – jen pětačtyřicetiletá – pozemská pouť britského fenomenálního rockera Freddieho Mercuryho.

Nedostižný sólista legendární skupiny Queen zemřel 24. listopadu 1991, pouhý den poté, co šokoval celý svět zprávou, že má AIDS.

„Přišel čas, abych svým přátelům a příznivcům na celém světě řekl pravdu. Doufám, že každý z nich se spojí se mnou, mými lékaři a se všemi, kdo bojují proti této hrozné chorobě,“ znělo jeho tehdejší poslední prohlášení pro tisk.

 

Mercury, který o sobě prohlašoval, že má všechno, co lze koupit, kromě štěstí, prožil nedlouhý, ale o to intenzivnější život.

Na jevišti byl divoký, nespoutaný, extravagantní. Jeho exhibice byly plné dramatických gest. Na pódiu vystupoval v těsných kombinézách s hlubokým výstřihem, upnutých baletních kalhotách, v krátkých bolerkách, kožešinových pláštích, nalíčený a s nalakovanými nehty.

 

Kromě hudby ho ovládaly ještě dvě další vášně – sex a utrácení peněz. „Nestřídmost je součástí mého já“ a „spím s kýmkoli, koho miluji,“ tvrdil Mercury, kterého přitahovala obě pohlaví.

Jeho největší výstředností byl jeho osmadvacetipokojový dům v Kensingtonu, kde pořádal velkolepé mejdany. Freddieho životním krédem bylo: Nuda je ta nejtěžší nemoc na celém světě. Nebezpečí hrozící z bujarého způsobu života si ale začal uvědomovat příliš pozdě.

 

Zpěvák, textař a skladatel takových písňových skvostů, jako jsou Bohemian Rhapsody nebo We Are The Champions, se narodil 5. září 1946 na ostrově Zanzibar perským rodičům. Vlastním jménem Farookh Bulsara díky svému otci, jenž pracoval pro britskou vládu v Indii, nastoupil do anglické internátní školy. Tam mu kamarádi začali říkat Freddie.

Později se rodina přestěhovala do Anglie, kde mladý Freddie začal pracovat ve stánku s oděvy a studoval design na umělecké akademii v Ealingu. Podle jména mytického božího posla si v té době změnil příjmení na Mercury.

 

 

Začátkem 70. let vytvořil spolu s kytaristou Brianem Mayem, bubeníkem Rogerem Taylorem a basistou Johnem Deaconem kvartet, považovaný dodnes rockovým světem za jednu z nejkvalitnějších sestav. Na světě byla skupina Queen čili Královna (neboli také slangově homosexuál).

 

Velký podíl na tom, že Queen zářili dvě desetiletí na špičce světové rockové hudby, měl právě Mercuryho zpěv. Stejně jako s rockery si Mercury hudebně rozuměl i s operními pěvci, jak dokazuje i jeho společné album se španělskou divou Montserrat Caballé.

To už natáčel s vědomím nemoci, stejně jako vynikající album Queen Innuendo z roku 1991.

Reklama