Bratři Wrightové

Psal se 17. prosinec 1903, když poprvé ve světové historii vznesli k obloze  na dvouplošníku „Wright Flyer“ američtí bratři Wrightové.

Absolvovali celkem čtyři lety a přístroj dokázali udržet ve vzduchu několik desítek sekund. Během jejich čtvrtého pokusu vzlétlo letadlo dokonce na plných 57 vteřin. Vratký dvojplošník sestavený ze dřeva a z plátna doletěl až do vzdálenosti 260 metrů.

 

Wrightové, dva nedostudovaní, ale vynalézaví a inteligentní obchodníci s jízdními koly z Ohia, tak nečekaně vyhráli závod, v němž si na prvenství od druhé poloviny 19. století brousila zuby řada vynálezců a techniků.

 

V roce 1904 začali poblíž rodného Daytonu testovat další letadla. Jejich druhý letoun, Flyer II, se ve vzduchu udržel přes pět minut a podstatně zlepšený Flyer III celých 38 minut. Za tu dobu urazil vzdálenost přes 30 kilometrů. To v té době neuměl žádný jiný stroj.

 

Dvouplošník „Wright Flyer“

 

O jedinečnosti Wrightových letadel se mohli diváci definitivně přesvědčit ve Francii v létě 1908. Wilbur Wright zde předvedl v rekordní výšce až 110 metrů fascinující divadlo trvající dvě hodiny a dvacet minut. Dokonce postupně svezl přes 60 cestujících.

V té době měli Wrightové už spoustu následovníků. Letecké odvětví se prudce rozvíjelo a o rok později dorazilo i do Čech.

Reklama