V dnešní době se lidé snaží brát všemožné doplňky stravy a podstupovat zákroky, aby byli zdraví a co nejdéle vypadali mladě, přitom ty hlavní benefity pro naše zdraví přináší aktivity, které jsou zadarmo a můžeme je praktikovat okamžitě. Jednou z takových činností je chůze bez bot.

631efe1212a82sh.jpg
Foto: Shutterstock

Kolikrát jste viděli člověka v lese bez bot? Vsadíme se, že párkrát už ano a říkali jste si, jaký je to blázen. On ale moc dobře věděl, proč to dělá. Samozřejmě hygiena je jedna věc, ale zdravotní přínosy věc druhá a těch je opravdu hodně.

Fyzioterapeutka Clara Lewitová tvrdí, že pokud máme často nohy zavřené v těsných botách, je to jako bychom na rukách měli rukavice, zkrátka v nich ztrácíme citlivost.

V rozhovoru na Vitalia odpovídala na otázky Iva Bílková, která upozorňuje: Velice opatrná bych byla u lidí s cukrovkou, kde může být přítomna neuropatie dolních končetin. Jak již bylo zmíněno, tak se chůze naboso nedoporučuje lidem s ortopedickými či neurologickými vadami. Zde by bylo podmínkou vady odstranit a nohy pro bosou chůzi připravit. Toto doporučení lze však považovat za platné u všech.”

Předchází nespavosti
Chozením bez bot si můžete zajistit kvalitní spánek a tím zvýšit hladinu energie. Naše Země vyzařuje energii, kterými dobíjí pevninu, vodu a také nás, pokud se s ní naboso spojíme. Jinak může docházet k zánětům a nemocem a v takovém stavu se špatně spí.

Pomůže s bolestmi
Choďte bez bot a pomozte si tak od bolesti, například od menstruačních křečí nebo bolesti hlavy. Na chodidlech se nachází velké množství bodů, které jsou spojené s naším mozkem. Pokud budete tyto body stimulovat, můžete se tak zbavit různých bolestí.

631efe16ebf31shh.jpg
Foto: Shutterstock

Zbavte se stresu
Chůze naboso přináší klid a zmírňuje únavu a vyčerpání. Opět to souvisí s nasáváním energie ze Země.

Děti budou odolnější
Nechte své děti běhat bosé a posilte tak jejich imunitní systém. Vybírejte různé povrchy - mokrý písek, tráva, kamínky, listy, vodu. Jednak děti zabavíte a zajistíte jim zdravý růst.

Bosou chůzí ke zdravé páteři
Podle fyzioterapeuta Lukáše Klimpery chození na boso přispívá zdravé páteři, ale i kloubům. Dokonce má pozitivní vliv na pánevní dno, ovlivňuje dýchání a může přecházet vzniku problémů s kostmi nebo cévami.

Pokud můžete, sundejte si boty a choďte bez bot, nejlépe v přírodě. Po trávě, jehličí, mechu... čím hrbolatější a měkčí povrch, tím zdravější pocit pro vaše chodidla. Dnes jsou velmi rozšířená různá onemocnění nohou a chodidel a chůzí naboso jim přecházíte, proto veďte k chůzi bez bot i vaše děti.

Zdroj: autorka článku, Brighside, fyzioterapeut Lukáš Klimpera, Vitalia

Čtěte také: