Ke klimakteriu neboli přechodu jednou dospěje každá žena. Můžeme se snažit oklamat postupující věk plastickými operacemi, vyhlazováním vrásek a všelijakými podobnými metodami, ale jsou na světě zákonitosti, které prostě nepřelstíme.

 

A mezi ně patří období, kdy se ženě začne snižovat funkce vaječníků a produkce hormonů. Toto období známe pod lidovým názvem „přechod“. Odborně se nazývá klimakterium nebo menopauza.

 

Mnoho žen má velké obavy, jak bude vypadat jejich život ve chvíli, kdy dosáhnou věku, ve kterém se začnou objevovat první příznaky přechodu. Tyto obavy jsou zcela přirozené, ale není nutné jim zbytečně podléhat. Lepší je se na klimakterium včas připravit a zjistit si co nejvíce informací o možné léčbě, která sníží negativní příznaky menopauzy. A co je velmi důležité – žádná žena by neměla zanedbávat pravidelné lékařské prohlídky u svého gynekologa. A to platí obecně pro všechny ženy, ne jen pro ty, které se blíží období menopauzy, nebo již jsou v přechodu.

 

O tom, co se vlastně v těle ženy v období přechodu děje, jsme si povídali s gynekologem MUDr. Jaroslavem Jeníčkem, CSc.

 

Co to je klimakterium?

 

„Je to období, kdy začne docházet ke snížení funkce vaječníků a produkci hormonů. Konkrétně se jedná o hormon estrogen (ženský hormon, který produkují vaječníky), progesteron (steroidní hormon vytvářený na vaječníku – ve žlutém tělísku – a v průběhu těhotenství v placentě) a androgen (steroidní pohlavní mužský hormon).“

 

Co způsobí snížená produkce hormonů?

 

„Se snižující hladinou estrogenů dochází ke změnám dělohy, vulvy, vaginy, kostí, srdce, centrální nervové soustavy a dalších orgánů a tkání. S tím často souvisí i snížení minerálů v kostní hmotě a vzniku závažného onemocnění – osteoporózy. Víte, že ženy po menopauze mají asi o 30 % vyšší riziko vzniku fraktury kterékoli kosti než muži ve stejném věku?“

 

Jak se mohu na přechod připravit?

 

„Ženy po menopauze mají sklon k omezení fyzické aktivity a cvičení, což může způsobit nadváhu. Z toho vyplývá i vyšší riziko kardiovaskulárního onemocnění a diabetu 2. typu.

Proto by ženy před menopauzou měly pravidelně cvičit a dbát na správnou výživu. Především omezit tuky a cukry, jíst více vlákniny a příliš neholdovat alkoholu.“

 

Je klimakterium nemoc?

 

„Není. Na druhou stranu je ale potřeba říci, že dnes se ženy dožívají vyššího věku než dříve. Pokud se žena chce cítit lépe, může užívat hormonální léčbu. Díky ní se výrazně zlepší její subjektivní stav. Hormonální léčba má příznivé účinky i na ochranu kůže, sliznic, vlasů nebo kostí. Užívání hormonů je přísně individuální.“

 

Hormonální léčba! Mám se jí obávat?

„Hormonální léčbu provází spousta mýtů. Nejčastější je, že při jejím užívání dostane žena rakovinu, a druhým, že přibere na váze. Nepatrné riziko vidím po desetileté léčbě pro karcinom prsu. Kouření a pití alkoholu je rizikem větším než hormonální léčba. Zdůrazňuji, že přibírají i ženy, které hormony neužívají. Prostě se přejídají a necvičí. Přibírá se po jídle, ne po hormonech.“

 

Spoustu důležitých a zajímavých informací o hormonální léčbě vám přineseme v dalším článku na téma přechod. Dozvíte se například, kdy je nejvhodnější doba začít s touto léčbou, zda by hormony měly užívat i ženy bez klimakterických potíží, která vyšetření musí žena během této léčby podstoupit, zda může nějaká závažná nemoc zabránit užívání hormonů a mnoho dalších informací, které jsou pro nás ženy tak důležité.

 

 

 

 

TÉMATA:
ZDRAVÍ