Ahoj milá redakce,
 
když jsem si přečetla dopis Gabiny, kterou její rodiče nutili hrát na klavír, vzpomněla jsem si i já na své dětství.

I moji rodiče byly názoru, že v každém dítku je určitý talent na hudební nástroj, a proto já i moji dva bratři jsme navštěvovali uměleckou školu. Avšak když to tak musím říct, nakonec jsem to odnesla jen já.
 
Moji bratři byli nejprve do všeho zapálení. Hráli na trubku, jeden dokonce nějakou chvíli na lesní roh, avšak počáteční zaujetí netrvalo dlouho. Rodiče se je snažili u toho udržet, ale stejně z toho nebylo nic.
   
No a tak jsem zůstala já. Přece já je nemůžu zklamat!
 
Vždy se mi líbil klavír. A to byl také můj sen. Ale kdepak klavír. S tím, že se klavír do malého bytu nevejde, byl můj sen v "tahu". A tak přišlo na sen rodičů. Maminka chtěla, abych hrála na flétnu, avšak otec chtěl akordeon. No a jako velitel smečky také vyhrál. Sice jsem z toho nebyla dvakrát nadšená, akordeon mi připadal na dívku moc humpolácký, ale chtěla jsem jako nejmladší člen rodiny dělat rodičům radost, a tak jsem opravdu začala na harmoniku hrát.

Musím uznat, že mě to občas i bavilo. Vzpomínám si, jak byli rodiče hrdí, když jsem přinesla domů pamětní list za třetí místo z okresní soutěže. Uměleckou školu jsem navštěvovala šest let a poté měla rok soukromého učitele.
 
Pak nastalo mé vysvobození. Měla jsem nastoupit na střední školu a na internát a rodiče uznali, že se budu muset převážně věnovat studiu a na harmoniku už nebude tolik času. Avšak jsem musela slíbit, že se ve volném čase budu učit skladby a písničky sama.
No a jak se dalo očekávat, slib jsem plnila čím dál tím míň. No a rodiče? Chvilku se snažili domlouvat, chvilku přemlouvat a pak jim nezbylo nic víc, než se s tím srovnat.
 
Teď mi zabírá nejvíce času práce a domácnost. Ale přece mám harmoniku schovanou. Občas mívám takové chmury, které mi dokáže vyléčit jen hra na harmoniku. A proto taky rodičům děkuji. I přes to trápení to stejně za to stálo.  
Fidy

Děkujeme, Fidy, za váš příspěvek. Také jsem ráda, že mě naši tlačili ke hře na kytaru. Když mi to nešlo, nejradši bych s tím hned sekla. Pak se to přehouplo a jak jsem byla ráda, že umím!

Jaké máte zkušenosti se zájmy vašich dětí?
Jaké jste měli koníčky vy, když jste byli malí? A co na ně vaši rodiče?
Pište!

redakce@zena-in.cz

Reklama