Když jsem si přečetl, že na Karlův most, Staroměstské či Václavské náměstí a třeba budovu magistrátu v Praze je uvalena exekuce, byl jsem překvapen. Již je i zřejmé, proč tomu tak je, ale samotný výkon by mě zajímal. Tak jsem zavolal do Exekutorské komory ČR.

Zaujala vás také informace, že některý (mimochodem turisticky, komunikačně i pracovně velice zásadní) majetek magistrátu Hlavního města prahy byl obtěžkán exekucí? Důvod je nyní již jasný, magistrát dluží bytovému družstvu v Prahy 6 163.000 korun. No, vzhledem k tomu, na co všechno byla uvalena exekuce, si myslím, že té částce tři nuly chybí. Ale co už, když vám jsou soudy schopné pro stokorunový dluh udělat exekuci majetku v hodnotě desetitisíců...

Abych zjistil více, obrátil jsem se na Exekutorskou komoru ČR, kde jsem se dozvěděl, že: „Na majetek hlavního města Prahy exekuční příkaz vydán nebyl.

Praha je údajně na pokraji exekučního řízení. Žádný exekuční příkaz v něm však dosud vydán nebyl,“ vysvětluje Petra Báčová, mluvčí komory. V katastru nemovitostí je, podle ní, pouze zaevidováno vydání „usnesení o nařízení exekuce“.

Usnesení o nařízení exekuce vydává exekuční soud. Rozhoduje o tom, že nařizuje exekuci a pověřuje jejím provedením soudního exekutora. Soud rozhoduje na návrh oprávněného (věřitele). O konkrétním způsobu provedení exekuce tedy ještě rozhodnuto nebylo. Řízení je teprve v počáteční fázi a dosud nebyly ze strany soudního exekutora učiněny žádné kroky. Nebyl vydán ani exekuční příkaz k prodeji nemovitosti, ani exekutorské zástavní právo.

Co to konkrétně pro magistrát znamená?

Vydané usnesení má pouze jakýsi blokační charakter. „Dlužníkovi automaticky podle exekučního řádu znemožňuje například prodat daný majetek. Běžná obchodní a provozní činnost či údržba a správa majetku v žádném případě narušeny nejsou,. Další krok exekutora tedy bude, že vyzve dlužníka, aby částku uhradil. Což se, předpokládám stane. Pokud bychom mluvili o abstraktní situaci, kdyby magistrát dluh neuhradil, pak by se přistoupila nejprve k blokaci účtů. Obstavení majetku až posledním krokem.“ dodává Báčová.

Za sebe musím říct, že pokud se bude Karlův most a ostatní zajímavá místa v Praze prodávat za 163.000 korun plus soudní výlohy, tak do toho jdu. Možná bychom mohli udělat v magazínu sbírku a praze majetek pak zase darovat, to by bylo stylové, což? Národ sobě!

Reklama