O svém pražském krysaříkovi Fabince, tedy respektive o pražské krysařici, nám povyprávěla známá veterinářka Hanka Žertová. Je to úžasně zvíře, ochotné dělat jakoukoli aktivitu si vymyslíte. Více už se dozvíte v pokračování Atlasu psích plemen.

Země původu: Česká republika
Použití: Společenské plemeno
krysaříkKlasifikace podle FCI (plemeno zatím nebylo uznáno, po jeho mezinárodním uznání tedy):

Velikost (ideální v kohoutku): 20 až 23 cm (nikdy ne od 18 cm)
Hmotnost: optimální hmotnost je cca 2,60 kg
Dožívá se: až 14 let
Chovatelské kluby:

Historie plemene...

Dle historických pramenů sahá historie tohoto plemena s označováním PRAŽSKÝ KRYSAŘÍK hluboko do minulosti našeho státu. Vzhledem k malému vzrůstu, rychlému pohybu a značně vyvinuté čichové schopnosti byl používán při zneškodňování krys a myší (odtud jeho historický název „krysařík“). Tato vlastnost je mu dána dlouholetým historickým vývojem. Tento malý, čiperný pes býval často přítomen při hostinách českých králů na pražském hradě. Byl ozdobou dvora české šlechty a jako dar českých panovníků se dostával na dvory ostatních evropských vladařů a odtud dále mezi občanské vrstvy. Pátrání v historických pramenech přineslo výsledky, které prokázaly, že jde o výhradně české plemeno, jehož minulost je doložitelná.

V roce 1980 bylo přistoupeno k jeho regeneraci, která probíhá s úspěchem. Pražský krysařík je opět v oblibě, žije v našich rodinách a objevuje se velmi potěšitelný zájem o něj i v jiných zemích celého světa.

Vzhled psa...

krysařík

Malý hladkosrstý pes, téměř kvadratické, kompaktní tělesné stavby. Vzdor svému malému vzrůstu dobře pohyblivý a vytrvalý. Dobrý pohlavní výraz psa i feny.

Důležité poporce...

  • Kohoutková výška k délce těla 1:1,05 - u feny může být delší
  • Hloubka hrudníku tvoří 45-50 % kohoutkové výšky
  • Šířka lebky k délce lebky 1:1 až 1,03
  • Délka nosního hřbetu činí 1/3 - 1/2 délky hlavy

Povaha krysaříka...

Je jemný, mazlivý a velmi zvídavý. Při běhu je velice rychlý, obratný a neúnavný. Ke svému majiteli a členům rodiny je přátelský a přítulný. K cizím lidem je nedůvěřivý a rezervovaný. Hodí se do každé rodiny, která ocení jeho přirozenou eleganci a milou povahu.

Jak o něj pečovat?

Hlavně na něj nešlápněte! Pražský krysařík je malinké zvídavé plemeno, které se občas připlete od nohy a je potřeba dávat pozor, aby mu někdo větší omylem neublížil. Jinak co se týče péče, není vůbec náročný. Rád bude bydlet v bytě s lidskou rodinou jakéhokoli věku. Hodí se k dětem i seniorům.

O své krysařici Fabince nám napsala veterinářka Hanka Žertová

Fabinka

Pražský krysařík Fibinka

Fibinku jsme si nadělili před pěti lety pod stromeček. Tehdy jsme měli ještě starou fenku flat coated retrívra Barunku a dodnes si trochu vyčítám, že jsem jí nedopřála klidnější stáří. Fibinka byla totiž odmalička neskutečně akční, drzá a rychlá jako blesk. Okamžitě odhadla, co si vůči Barunce může dovolit vzhledem k její dobrácké povaze a rozvážnosti, a brzy ovládla celou domácnost. Barunku využívala jako ohřívadlo a bodyguarda, jinak se ji snažila ve všem trumfnout. To mělo i své klady – velice brzy se naučila základní povely, především perfektní přivolání na své i Barunčino jméno (aby jí Barča nezbaštila mlsík). A je asi jedním z mála krysaříků, co aportují klacky z vody, s nasazením života i z hluboké.

Přestože jsem malé psíky už měla (malé knírače), příjemně mne překvapila Fibinčina ochota a schopnost učit se stále nové věci a při váze 1,8 kg se chovat jako každý „normální“ pes. Zkusily jsme spolu základy agility, tance, flyballu. Do všeho se vrhala s obrovským nadšením, jen bylo těžké ji zklidnit tak, aby cviky provedla čistě. Vymýšlela si vlastní pravidla cvičení, při nichž se mohlo štěkat, skákat, točit se dokola, lítat sem tam atd. V rozletu nás zastavilo její ortopedické onemocnění – subluxace patel. Takže teď si opatrným cvičením jen zpestřujeme procházky.

Úžasná je Fibinčina skladnost. Vejde se i do běžné kabelky a na pokyn „místečko“ do ní ochotně sama nastoupí. Můžeme tedy společně absolvovat pochůzky po úřadech i obchodech. V restauraci nebo v přednáškovém sále stačí dát na zem psí tašku a hned se „zaparkuje“ a klidně usne.

Jen co do počasí je Fibinka trochu choulostivý pejsek. V zimě se jí ven vůbec nechce, odbude si to nejnutnější a spěchá domů. Ani velká vedra jí nesvědčí. Ale já jsem na tom podobně – naše společná optimální provozní teplota je mezi 15 a 25 oC. Další věcí, kterou Fibinka nemá ráda, jsou doteky cizích lidí a psů. Udržuje si poměrně velkou komfortní zónu a dovede se rázně ohradit proti komukoli, kdo ji naruší.

Pražský krysařík není mazlík pro pecivály ani pro úzkostlivé povahy. Je to opravdový pes zasluhující náležitý respekt a s každým novým úkolem jeho srdnatost a sebevědomí stoupá.

  • Pokud vás osoba Hanky Žertové a její rady zajímají hlouběji, navštivte server: www.zvirataazdravi.cz

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama