Ženy do třiceti let mají organizmus připravený a biologicky nastavený pro těhotenství. Jsou odolné, fyzicky zdatné, většinou nemají zdravotní problémy, organismus je pružný, zatímco později mohou reprodukční orgány trpět řadou onemocnění a poruch. Organismus chtě nechtě stárne, podmínky pro otěhotnění se zhoršují a jeho možnost se snižuje. ( Ale i to je samozřejmě individuální, některé ženy s tím problémy nemají i tady platí, že výjimky potvrzují pravidlo).Optimální věk je jedna věc, realita druhá. Některé ženy mají „zamlada“ nejrůznější problémy a jsou rády, že otěhotní i v pozdějším věku. Pokud žena otěhotní ve věku po třicítce, nemusí se hned děsit řady možných rizik nebo komplikací. Jen je třeba mít se na pozoru a dbát na rady lékaře. Pro pozdní matky po 35. roce jejich věku jsou nezbytná speciální vyšetření, která mohou vyloučit nebo včas odhalit možná rizika. Pro mladé matky ve většině případů platí, že jejich organismus je silnější a odolnější, velkou roli hraje také psychika. Často nepřipouštějí možné nebezpečí, tolik se nepozorují a nestrachují se zbytečně. Zdravý náhled na těhotenství jim usnadňuje a ulehčuje nést "tíhu" těhotenství. Zralé ženy naopak mívají větší strach o nenarozené děťátko, pozorují se a svůj stav více prožívají. Někdy tyto stresy pomáhají budovat psychické bariéry, které neprospívají porodu. Je to logické, protože tyto ženy si jsou vědomy, že v jejich věku nemohou čekat další roky na další těhotenství.

Jaká rizika hrozí zralým matkám?
1) Statisticky dokázané nebezpečí vzniku vrozených vad dětí, které souvisí s vyšším věkem matky - rodičky. Nejtypičtějším příkladem je Downův syndrom. Tyto vady ale jdou včas diagnostikovat a pokud se krutá pravda ukáže, rodiče se mohou rozhodnout přerušit těhotenství.
2) Zdravotní komplikace matky spojené s těhotenstvím - vytvoření nebo zhoršení křečových žil. U křečových žil hrozí nebezpečí vzniku sraženiny krve v žíle - embolu. Vysoký tlak, ledvinová onemocnění, cukrovka, tvorba myomů (nezhoubných nádorů na reprodukčních orgánech), které mohou zkomplikovat těhotenství.

Vše souvisí se vším. Správná životospráva, zdravý životní styl, pozitivní naladění psychiky dodávají budoucí matce pocit, že vše zvládne a nemusí se předem obávat něčeho špatného. V dnešní době, kdy zdravotnický systém nabízí starším matkám speciální poradenství a preventivní vyšetření, se přece jen procento těchto matek zvýšilo. Vždyť žena, která chce mít dítě, je schopná podstoupit nejeden bolestivý zákrok s tím, že se jí splní její vytoužený sen. A že je jí víc než třicet a těhotenství má rizika? To mnohé z nich rozhodně neodradí.

Jaké jsou známé „pozdní“ matky?
Zlata Adamovská, Valérie Zawadská, Dáda Patrasová, Marie Tomsová, Simona Stašová.... a ty opravdu slavné světové: Madonna - čeká už druhé dítě, Jodie Fosterová, Kim Basingerová, Jerry Hallová, a v neposlední řadě čerstvé miminko – syn Leo - se narodilo pětačtyřicetileté manželce britského premiéra Tonyho Blaira!