Babybox v pražském Hloubětíně byl dlouho prázdný. Až 17. 2. 2006 do něj bylo uloženo první novorozeně. O případu malé Soni jsem už psala (zde a zde). V sobotu večer opět „zapípal“ a lékaři v něm našli další holčičku. Opět pečlivě zabalenou v peřince s rodným listem. Čtyřměsíční. Den nato čerstvě narozeného chlapečka bez dokladů. Obě děti pečlivě vykoupané a zabalené. Všechny  jsou nyní v opatrování Všeobecné fakultní nemocnice.

Chlapeček to na rozdíl od Soničky a druhého děvčátka bude mít lehčí s umístěním do nové rodiny. Je anonymní, nemá rodný list, matka neznámá. Může být tedy osvojen ihned. Holčičky musí čekat 6 týdnů, zda se jejich matky přece jen neozvou a nevezmou si je zpět k sobě. Což se v případě druhé dívenky stalo. Matka chtěla vědět, jak se jejímu dítěti daří.

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess z Nadačního fondu Statim potvrdil, že mu matka holčičky telefonovala. Jako důvod odložení dítěte uvedla sociální důvody, zároveň Hesse požádala, aby byla holčička svěřena zařízení Klokánek Fondu ohrožených dětí.

S touto ženou hovořil i přednosta dětské kliniky VFN, která o holčičku pečuje, Jozef Hoza. Potvrzuje, že žena je v opravdu těžké sociální situaci. Chce se s lékařem sejít a domluvit adopci, o které je skálopevně přesvědčená. Svědčí o tom i fakt, že holčičce jsou už 4 měsíce a nejde o unáhlené rozhodnutí. Jozef Hoza v rozhovoru pro MFDnes uvedl, že obě matky děvčátek mají strach z jednání s úřady, proto děti uložily do babyboxů, protože tento způsob anonymní. Zároveň souhlasí s ředitelkou Fondu ohrožených dětí Marií Vodičkovou v nutnosti změny legislativy u utajených porodů.

Babyboxy jsou určené dětem anonymním, ale málokterá matka si troufne rodit sama doma. Při porodu ve zdravotnickém zařízení dostane okamžitě rodný list a úřady o ní ví. Kdyby byla zákonem přesně stanovena pravidla pro anonymní porod, kdy matka přivede dítě na svět v porodnici a okamžitě jej předá k adopci, situace by se ulehčila. Matka neví, ke komu se dítě dostane, a nemá na něj nárok. Zároveň však nemusí rodit tajně, bez lékařské pomoci.

Kéž by se naši zákonodárci zamysleli nad ulehčením adopcí, osvojení dětí a anonymních porodů. V jiných zemích to jde, tak proč ne u nás? Nemuseli bychom pořád číst o tom, že 20 000 dětí je u nás v dětských domovech či kojeneckých ústavech. Anebo mnohem hrůznější zprávy, o skládkách, popelnicích, kde byla nalezeny usmrcené čerstvě narozené děti.

Použitý zdroj: MFDnesReklama