Snad největší kulturní akce letošního roku začne již tento čtvrtek, tedy 16. června 2011. Pražské Quadriennale potrvá celých deset dní a zúčastní se ho několik tisíc umělců z 60 zemí světa!

Pokud jste měly, milé ženy-in, tu možnost a zavítaly v posledních týdnech do Prahy, jistě jste si i všimly rozruchu u Národního divadla? Vznikají tam menší dřevěné stavby - takové domečky ve tvaru krychlí. Jestli se ptáte, o co se jedná, jde o jednu z částí Pražského Quadriennale 2011.

Pražské Quadriennale

Jak jsme se dozvěděli od organizátorů akce: „Pražské Quadriennale se veřejnosti otevře již 16. června, a to na celé řadě míst metropole, za přímé účasti několika tisíc praktikujících umělců i studentů z celého světa. Centrem akce se stane Veletržní palác, kde návštěvníci naleznou expozice více než šedesáti účastnických zemí, expozice uměleckých škol a výstavu Extrémní kostým. Druhým centrem Pražského Quadriennale je živá výstava Intersekce na piazzettě Národního divadla.“ Ano, ano, to jsou ty dřevěné domečky... „Živé performance i instalace pozmění podobu několika pražských ulic a náměstí. Nejrůznější podoby prostoru pro divadlo se představí v Pražské křižovatce. Program Pražského Quadriennale probíhá dále na DAMU, v Galerii Jaroslava Fragnera a v řadě dalších divadel a galeriích. Pražské Quadriennale potrvá do 26. června 2011.

Quadriennale v kostce

  • Co?
    Pražské Quadriennale - svátek scénografie a divadelního prostoru
  • Kdy?
    16. až 26. června 2011
  • Kde?
    Prakticky po celé Praze!
  • Více informací o programu a vstupném na: www.pq.cz

Tip z bohatého programu: Exploze ticha

21. června odpoledne se promění centrum města ve velké jeviště. Od 16.30 bude v ulicích znít městský koncert složený z 18 hlasů sirén a mezi 17. a 18. hodinou se zastaví běžný život metropole na ose Letná, Čechův most, Pařížská ulice. Půjde o ojedinělý projekt The Tears of Stalin (Stalinovy slzy), kterého se můžete také zúčastnit. „Podělte se spolu s ostatními o svůj osud a zážitky, podělte se o svou identitu a názory nejen na politiku a kulturu!“ apelují organizátoři. „Po 50 minutách sborového mlčení šeptejte spolu s ostatními v srdci metropole!“

Tichého chóru složeného z několika stovek lidských příběhů se tedy může zúčastnit kdokoliv, komu nechybí odvaha a chuť experimentovat, kdokoliv kdo chce ovlivnit veřejný prostor, není mu lhostejná nedávná minulost anebo chce prostřednictvím uměleckého projektu vyjádřit svůj občanský postoj. Nepotřebujete přitom umělecké vzdělání, hereckou průpravu, ani zkušenosti s performancí. „Společně s dalšími dobrovolnými účastníky, vašimi spoluobčany i zahraničními návštěvníky se pokusíme zachytit ztichlou koncentrovanou přítomnost v pohybujícím se městě, vytvořit si odstup nebo vztah s ostatními, soustředit se a otevřít se. Pomocí krátkých choreografií jednoduchých pohybů jako je otáčení se, dotýkání se obličeje, lehání si apod. zabereme veřejný prostor, ulici, chodník, most, zastavíme provoz. Po krátkém aktivním tichu začneme všichni šeptat fragmenty svých příběhů kolemjdoucím, každý sám a zároveň všichni najednou,“ přibližuje průběh projektu umělecká ředitelka vídeňské skupiny Theatrecombinat Claudie Bosse, autorka a režisérka projektu.

Finální zkoušky, jejichž absolvování je podmínkou k účasti v projektu, proběhnou 16. června od 18.30 do 21.30 hodin, 18. června od 16.00 do 19.00 hodin a 20. června od 18.30 do 20.30. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost zapojit se do vzniku zcela výjimečného uměleckého díla. Vezměte s sebou své známé a kamarády. Zkoušky se uskuteční v Hale BC Sparta Praha (Nad Královskou oborou 51, Praha 7).

Kam dál?

Reklama