Venkovní prostor bývalého Pavilonu velkých savců, který se letos v létě proměnil v odpočinkovou a herní zónu pro rodiny s dětmi, dostal název Rezervace Bororo a najdete ho v samém srdci pražské zoologické zahrady. Součástí nové „expozice“, ve které se ovšem neprohání opice, ale děti, jsou netradiční herní prvky, amfiteátr, ale i kavárna pro rodiče.

Pokud nevíte, kam s dětmi na výlet, vydejte se do pražské ZOO, zde se rozhodně nudit nebudou. Pražská zoologická zahrada, která se letos dokonce umístila na 7. místě v žebříčku nejlepších ZOO na světě (podle cestovatelského serveru TripAdvisor.com), má totiž opravdu co nabídnout a dětem především.

ZOO Praha

Jenom letos v létě např. otevřela nový pavilon – Velemlokárium, kde mohou děti obdivovat největšího obojživelníka na světě – Velemloka čínského a zároveň vzdát poctu Karlu Čapkovi, kterému je s odkazem na jeho Válku s Mloky tento expoziční celek věnován. V této jedinečné expozici najdete Karla, největšího velemloka v Evropě (155 cm, 26,5 kg), kterého má pražská ZOO zapůjčeného z německého Karlsruhe, samici Šmícu a samce Natali. Rodinku velemloků pak doplňují dvě mláďata, která byla právě na počest Čapkova světoznámého románu pojmenována Andy a Boleslav Jablonský.

Zajímavost: expozice je unikátní i proto, že jsou v ní uměle střídány denní cykly a návštěvníci tak mohou velemloky pozorovat „ve dne i v noci“. Každý den od 9. do 14.00 hod. se velemloci ukazují v denním světle, úderem druhé se pak režim změní a pro tyto velké obojživelníky nastává noc, ve které jsou také daleko víc aktivní. Noční režim, při kterém lze zvířata snadno pozorovat je charakteristický modrou barvou.

Celá expozice je doplněna kamerami pro ještě lepší možnost pozorování zvířat a interaktivními „dobovými“ křesly, ve kterých si můžete poslechnout úryvky z díla Karla Čapka.

ZOO Praha

Další letos v létě představenou novinkou je Rezervace Bororo, která svou koncepcí a originalitou jistě nadchne děti všech věkových kategorií. Bývalý Pavilon velkých savců a venkovní areál kolem něj je primárně určen k výstavbě nového pavilonu Amazonie, jehož otevření se chystá na rok 2018, ale zatím poslouží jako oáza pro rodiny s dětmi.

ZOO Praha

Rezervace Bororo je odpočinkovým, herním, ale i vzdělávacím prostorem pro děti. Ústředním prvkem a hlavní atrakcí celého vnějšího prostranství je veliký herní prvek, odkazující na indiánskou vesnici. Obrovský systém je sestavený z mnoha malých domečků, pospojovaných provazy, žebříky, tunely a tobogánem. Tato unikátní víceúrovňová prolézačka pro děti odkazuje na domorodé stavby i tradice amazonských indiánů a je vyzdobena pro indiány typickými prvky a doplňky.  

ZOO Praha

Součástí areálu je také kavárna Amazonie a výcvikový prostor – amfiteátr, ve kterém se prezentují chovatelé se zvířaty. V amfiteátru probíhají o víkendech ukázky tréninku zvířat a návštěvníci mohou vidět fretky, hady, káně, lišku, nebo např. cvičené prase. Program začíná v 10.30 a 14.30 hod. a během půl hodiny vystoupí vždy několik druhů zvířat.

ZOO Praha

Pozor! Do prostoru amfiteátru se nesmí vstupovat s jídlem ani pitím, vstávat a přecházet z místa na místo, ani odcházet před koncem z areálu, který je během představení uzavřen. Návštěvu s velmi malými dětmi si tedy raději rozmyslete nebo naplánujte na dobu, kdy je dítě najedené a spokojené a dá se předpokládat, že vydrží půl hodiny v klidu.

Kromě těchto čerstvých novinek je nadále pro děti v ZOO Praha velkým lákadlem oblíbený Pavilon goril, Opičí ostrovy, Lachtani nebo minulý rok otevřené celky: Pavilon hrochů a Údolí slonů, ve kterém se prohání největší stádo slonů indických v ČR. Kromě těchto krásných a nově zbudovaných expozic nezapomeňte navštívit také Dětskou ZOO. Její dominantou je venkovský statek s dvorkem, na kterém můžeme vidět např. slepice, králíky, kozy a ovce. Některá tato zvířata si mohou děti dokonce pohladit nebo se s nimi pomazlit. Vaše děti také určitě nadchne, že do některých výběhů je vstup povolen.

ZOO Praha

No, a kdyby toho pořád ještě neměly dost, ZOO Praha nabízí i mnoho dalších atrakcí pro děti jako třeba vyjížďky na ponících, jízdu dětskou tramvají či komentovaná krmení a cvičení se zvířaty. A když už je budou bolet nožičky? Využijte přesun z dolní části ZOO do horní, sedačkovou lanovkou nebo se kousek svezte vyhlídkovým vláčkem. Jezdí po několika trasách a zpříjemní vám tak často dlouhé přesuny.

A co vy? Už jste byla s dětmi/vnoučaty letos v pražské zoologické? A jakou (nejen) českou ZOO máte ráda vy? Doporučíte nám nějakou? A co říkáte na krásné umístění té pražské v žebříčku nejlepších ZOO světa? Napište nám do diskuze pod článkem.

Čtěte také:


Reklama