Pane řediteli, připravujete nyní pro návštěvníky nějakou novinku, ať už jde o nová zvířata, dokončení výběhů či pavilonů nebo nějakou expozici?

Letošní sezóna je přímo nabitá novinkami, protože dokončujeme obnovu ZOO po povodni a každý měsíc otevíráme minimálně 1 novou expozici nebo pavilon. Vzniká v podstatě úplně nová ZOO s tváří 21. století. Do začátku letních prázdnin stihneme otevřít například novou expozici gepardů, 2 nové průchozí voliéry ptáků, nové expozice plameňáků a pelikánů, výběh jihoamerických opiček kotulů a doufám, že i zrekonstruovaný pavilon kočkovitých šelem se lvy, tygry, levharty a dalšími šelmami. Otevřeme i nový polyfunkční přednáškový sál.
V létě se mohou děti těšit na novou dětskou ZOO. V září nás pak čeká vyvrcholení sezóny - otevření Pavilonu indonéské džungle, největšího projektu v dějinách všech českých ZOO.

Vzpamatovala se už zoologická zahrada definitivně ze škod, které způsobila povodeň přede dvěma lety?

Ještě se u nás pořád intenzivně staví, ale mohu slíbit, že na konci tohoto roku naši návštěvníci nepoznají, že tu kdy nějaká povodeň byla. Nepoznají ale ani samotnou ZOO - bude úplně nová a jiná než dřív.

Jaká zvířata patří ve vaší zahradě k nejvyhledávanějším a která k nejvzácnějším?

Nejvyhledávanější jsou klasičtí zástupci zvířecí říše, které by chtěla mít v podstatě každá ZOO - sloni, žirafy, lvi a tygři, opice. Nejoblíbenější, zejména mezi dětmi a sponzory, jsou tučňáci, dikobrazi, psouni a surikaty. Nejvzácnější jsou jednoznačně levharti mandžučtí - na světě je jich už jen 40 evidovaných a ZOO Praha jich chová 6.

Máte v nějaké jiné zoologické zahradě, ať už v České republice či v zahraničí, svůj vzor, případně uvažujete o tom, že to, co se Vám líbí jinde, byste aplikoval v pražské zahradě?

Inspirovat se zahraničními zkušenostmi je přirozenou součástí mé práce a dělám to velmi často. Dobré zkušenosti z jiných zahrad jsou neocenitelné a doufám, že podobně to dělají i jiné zahrady u nás, když se nám něco podaří.
Mám rád holandské ZOO, mnoho dobrých zahrad je i ve Francii a USA. Mezi mé favority patří například holandské ZOO v Arnemu nebo Apeldoornu, francouzské v Doué La Fontaine nebo v Champrepus nebo americký Wild Animal Park v San Diegu. Pro dobré zahrady ale nemusíte jezdit vůbec daleko. Stačí navštívit třeba Dvůr Králové, Chomutov, Plzeň nebo Zlín. A to neříkám z žádné kolegiality.

Jaké zázemí u vás návštěvníci najdou? Jaké služby jim nabízíte?

Odpovídající návštěvnosti 650 tisíc lidí ročně, ve víkendových špičkách kolem 10 tisíc lidí denně. Handicapováni jsme jen v dolní části, kde stále trochu doháníme povodňové následky. V ZOO lidé najdou restauraci, několik občerstvovacích stánků, na každém rohu nové a čisté toalety (zdarma), 2 velká dětská hřiště, vláčky, koňský povoz a poníky pro projížďky areálem.
Každý víkend připravujeme v našem divadelním amfiteátru zajímavý program, zejména o zvířatech, ale i dětské koncertíky nebo loutkové divadlo. Lepší je to i s parkováním - máme 2 nové parkovací plochy, které zvýšily kapacitu našich parkovišť o 500 míst. Aby z parkovišť lidé nemuseli chodit ke vchodu do ZOO příliš daleko, máme teď i víc vchodů a východů - dohromady 3, vždy u každého velkého parkoviště.
Myslím, že v oblasti služeb návštěvníci nenarazí na nic nepříjemného nebo nestandardního. Jestli ano, ať mi hned zavolají.

Petr Fejk, ředitel ZOO Praha

A ještě na závěr pro úplnost dodejme, že pražská zoologická zahrada chová téměř čtyři sta druhů zvířat, přičemž více než 90 patří ke kriticky ohroženým.

Za rozhovor poděkovala

Reklama