Jakmile řekneme Prazdroj, většině z nás se zajiskří v oku a kdesi z chuťových buněk nám okamžitě vystřelí signál do mozku, informující o nahořklé chuti zlatavého moku, který nás proslavil po celém světě.
Zejména v naší zemi je běžné, že u piva se řeší ty nejvážnější problémy politické, společenské i rodinné, a tak pro nikoho není překvapením, že pivo je (skoro) odjakživa našim neoficiálním symbolem.

A i když pivo spojujeme s ledasčím (a není tím tentokrát míněno "vepřoknedlozelo"!), přece jen trochu netradiční spojení piva s uměním (! koneckonců - proč ne?) vám nabídne galerie Mánes ve dnech 5. až 26. září. 

Prostory pražské výstavní síně Mánes budou v uvedených dnech tedy opravdu ve znamení piva. Projekt „Prazdroj české kultury“ zde představí originální soubor kulturních děl inspirovaných pivem.
Výstava, kterou pořádá Plzeňský Prazdroj, bude čerpat z rozsáhlých zdrojů českého malířského, literárního, divadelního, hudebního i filmového umění. Budou tu představena výtvarná díla z oblasti malby, kresby, plastiky a fotografie, vytvořená předními českými umělci, z nichž za všechny jmenujme např. výtvarníky Tichého, Beránka, Koláře nebo Gebauera.
Součástí zahájení bude připomenutí originálního happeningu Eugena Brikciuse, jehož cílem bude vytvoření lyrického zátiší s půllitry piva přímo na pražské dlažbě.

V rámci doprovodného programu projektu se ve výstavní síni Mánes uskuteční také tzv. literární středy.
Půjde o sérii večerních posezení, na nichž přislíbili účast naši přední spisovatelé a další osobnosti české kultury.
10. 9. 2003 od 17:00 hodin
Pivo v mém životě“ – Michal Viewegh, Emil Hakl a Václav Koubek budou vyprávět a číst ze svých textů
17. 9. 2003 od 17:00 hodin
„Máz piva a spisovatelé“ – beseda s Radko Pytlíkem o kulturním významu pražských hospod, hudební doprovod Pražský hradčanský orchestr Josefa Kocůrka
20. 9. 2003 od 17:00 hodin
Vystoupení divadla Járy Cimrmana – členové divadla předvedou výběr ze seminářů DJC 24. 9. 2003 od 17:00 hodin
„U stolu s Bohumilem Hrabalem“ – vzpomínání osobních přátel spisovatele na společně strávené chvíle – hosté: prof. František Dvořák, Vlastimil Třešňák, Tomáš Mazal a další.

Na závěr ještě jedna podstatná věc. Prostory budou veřejnosti přístupné zdarma, a to každý všední den mimo pondělí, od 10:00 do 18:00 hodin.

             
Reklama