Celý týden zobat třešně, hrát si s jezevčíkem, objevovat na půdě zaprášené poklady nebo si pochutnávat na čerstvých buchtách. Prázdniny u babičky a dědečka jsou pro děti něco zvláštního. Však my dospělí na ně také rádi nostalgicky vzpomínáme.

 

Základem pro úspěšné prázdniny s vnoučaty je příprava. Prarodiče, rodiče i děti by si měli před prázdninami u dědy a babičky společně sednout a probrat všechny důležité body dovolené. Při této rodinné poradě, která může v krajním případě probíhat i po telefonu, by měl každý říct svá přání a své nápady.

 

Při této příležitosti by také měla být stanovena určitá pravidla. Ať už jde o koukání na televizi, zobání sladkostí nebo chození do postele. Pro děti je důležité nenabourat jim jejich denní režim.

 

Stanovte jasná pravidla

 

Někteří psychologové radí, aby si prarodiče prosadili vlastní pravidla hry. U babičky a u dědečka jsme v jiné domácnosti. Tady se u jídla na televizi nekouká, i když to maminka doma normálně povolí.

 

Na druhou stranu, jsou prázdniny, a tak můžeme dětem dopřát více volnosti. Děti sami vědí, že prázdniny jsou výjimečný stav, a tak také platí výjimečná pravidla.

 

Zabavte je

 

Rozhodnutí, jak bude vypadat prázdninový den, by si měli dělit prarodiče s dětmi. Ideální je se střídat. Jeden den rozhoduje babička s dědečkem, co se bude dělat, a druhý den vymyslí program děti. I když ze začátku drobotina nemusí být nadšená, že má jít na výlet nebo do divadla, neměli bychom se od toho nechat odradit.

 

Hodně věcí se dá dětem přizpůsobit. Je to především dobrá příležitost umožnit jim získat nové zážitky. Pro děti je také zajímavé prožít s prarodiči jejich běžný den. Každodenní činnosti, které jsou pro dospěláky naprosto banální, jsou pro malé děti nezvyklé a vzrušující. Například práce na zahrádce s babičkou nebo výroba nové ptačí budky s dědečkem může být skvělá zábava.

 

Také společné vaření nebo pečení jsou činnosti, o kterých budou děti mluvit ještě několik týdnů po prázdninách. U většiny prarodičů bývá nedostatek hraček. Babička s dědečkem by proto měli už před příjezdem vnoučat zkusit nějaké starší hračky najít, případně si vypůjčit v knihovně nějaké hry nebo knížky.

 

Pro prázdniny s vnoučaty je dobrá tlustá knížka, ze které se dá číst každý večer kousek. 

 

Trocha nostalgie

 

Dům prarodičů je zvláštní místo, kde můžeme nahlédnout do rodinné historie. Děti tu mohou vidět věci z dětství jejich rodičů. Ukáže se jim zcela nový pohled a pochopí i důvod, proč mamince nebo tatínkovi na té či oné věci tolik záleží.

 

Prarodiče mohou vnoučatům vyprávět, na kterém křesle ráda sedávala jejich maminka, když byla malá, nebo mohou společně uvařit jídlo, které měl tatínek jako dítě nejraději.

 

Když se jim stýská

 

I přes nabitý program a spoustu zábavy se může dětem začít stýskat. Je to naprosto normální jev a nemusíme si z toho dělat těžkou hlavu.

 

Důležité je znát ty správné triky, jak stýskání dětem usnadnit. Aby byl stesk po mamince a tatínkovi menší, měli by prarodiče vnoučatům umožnit pravidelný kontakt s rodiči. Vždycky můžeme navrhnout, že společně zavoláme mamince a tatínkovi, abychom jim vyprávěli, co jsme celý den dělali.

 

Někdy ale ani to nepomůže. V žádném případě by na to ale neměli prarodiče reagovat uraženě. Je zcela normální, že děti své rodiče postrádají. Neznamená to, že děti nemají babičku s dědečkem rády.

 

Pokud je stýskání velké a přijdou na řadu slzičky, měli by mít prarodiče v ruce ten správný uklidňující materiál. Rodiče by měli dětem s sebou zabalit věci, které je v případě potřeby uklidní. V krizi by neměl chybět mazlicí kapesník nebo oblíbený plyšový medvídek.

 

Také fotoalbum s fotografiemi mámy, táty, pejska a domečku pomůže mnoha dětem překonat stesk a smutek z odloučení.

 

Delší návštěva vnoučat může být pro seniory pěkně náročná. V roli babičky a dědečka nemusí nikdo předstírat, jak je stále ještě vitální. Vnoučatům ve školním věku jen prospěje, když se budou muset naučit brát ohled na starší lidi.

 

Vztah ke svým vnoučatům by měli prarodiče vytvářet průběžně. Společné prázdniny jsou dobrým důvodem k tomu zavolat si a naplánovat, co všechno budeme podnikat. A také později si můžeme společně strávený čas připomenout v dopise nebo v e-mailech. 

 

Toto by měli prarodiče dostat jako „příslušenství“ ke svým vnoučatům:

 

+ léky, které děti berou, a přesný návod, kdy je užívat

+ telefonní číslo, na kterém jsou rodiče kdykoliv k zastižení

+ oblíbené hračky a plyšáky, bez kterých děti neusnou

+ fotoalbum pro případ, že se bude dětem stýskat

+ dostatek oblečení pro každou příležitost. (nejen „lítací“ kalhoty a „zahradní“ trička, také slušné oblečení, když se pojede na výlet do města)

Reklama