Krásný dobrý den! Prázdniny se kvapem blíží a nové téma mi připomnělo jedny z těch prázdnin, které patřily k nejkouzelnějším.

V jednom z deštivých dnů po Medardovi k nám přišel promočený zrzavý kocour. Protože jsme nevěděli, jak ho pojmenovat, získal jméno Kočka a domovské právo u dědečka a babičky. V jiném z deštivých dnů nám doma také umřela myš a láhev od okurek se naráz stala až příliš prázdnou. Ale ne nadlouho. Za pár dní si už nové obydlí prohlížel křečík Myš. Kocour a myšák se neznali až do okamžiku, kdy přišly prázdniny a vnučka chtěla jet s prarodiči na chatu...

My lidé jsme v transportu nás a dvou zvířat neviděli zpočátku žádný problém. Kočka s Myšem problém viděli. Sotva děda nastartoval a ujel několik desítek metrů, tak se ti dva ucítili. Křečík Myš v láhvi od okurek na babiččině klíně nervózně pracoval na důkladném zahrabání se do vrstvy pilin, kocour v mém náručí zase usiloval o vymanění se z pevného objetí. Nicméně vše probíhalo až na pár škrábanců v pohodě.

Naráz děda prudce zabrzdil. Babičce láhev s Myšem vyletěla z rukou. A z láhve vyletěl Myš. A co čert nechtěl, Myš vlítl přímo do průduchu topení, na kterém už léta chyběla plastová mřížka. Aby toho nebylo dost, mého úleku při náhlém zastavení využil Kočka, a vytrhl se mi z náruče. A rovnou hups k otvoru topení a v mžiku do průduchu nacpal hlavičku.

Také jste si mysleli, že kočka nikdy nestrká hlavu tam, odkud by ji později nemohla vytáhnout? Já jsem si to, až do této chvíle, myslela také. Ale opak byl pravdou. Kočka, jakmile zjistil, že křečíka nedostane, zkoušel hlavičku vytáhnout. Marně. Snažili jsme se mu pomoci. Tahali jsme ho ven za tlapky, za celé tělíčko, ale nic nepomáhalo. Kočka prskal a škrábal jako o život. A vůbec jsem se mu nedivila. Museli jsme rychle přemýšlet, co s tím.

Spásný nápad nakonec dostala babička. Vstala, otevřela kufr, a z jedné z tašek vytáhla sklenici domácího sádla. Nabrala sádlo na prst a kam až dosáhla, namastila škvírou mezi Kočkovým krkem a okraji otvoru kocourovi hlavičku. Pomohlo to. I když s potížemi, dostali jsme Kočkovu hlavu z topení ven. Kočka, celý otřesený, zalezl pod sedadlo.

Teď ještě zbývalo najít Myše. Šahali jsme do průduchu od topení, prohlíželi jsme vnitřnosti vozu pod kapotou, ale marně. Myš nebyl k nalezení. Vyjeli jsme a já jsem polykala slzy.

Když jsme dorazili na chatu, začalo smutné vybalování. Jenom Kočka už nějak okřál. Brousil kolem auta s namaštěnou hlavou, jako by se nic nestalo. Dokonce se zdálo, že se pod vousy usmívá. Vynesli jsme tašky do chaty, vybalili jsme a smutně jsme se posadili. Přemýšleli jsme, jak asi dopadl Myš.

Vtom se mezi dveřmi objevil Kočka. V tlamičce držel něco mrskajícího se. Kočka ulovil Myše! Křečík musel být schovaný někde v útrobách auta, a když auto zastavilo a motor ztichl, vylezl ven a Kočka ho chytil. Chytil, ale nezakousl. Okamžitě jsme Myše Kočkovi vzali a celí šťastní jsme Myše vrátili do jeho láhve od okurek. Kočka se sice naštval, protože přišel o kořist, ale když jsme mu nabídli pěknou porci salámu, rozmyslel si to, a pustil se do voňavých koleček.

Co ještě dodat? Kočka a Myš s námi pak jeli na prázdninový výlet na chatu ještě   nesčetněkrát, ale Kočka ve speciální bedýnce pro kočky a Myš cestoval v uzavřené papírové krabici s propíchanými otvory. Přece jenom jsme za jejich trable při prvním cestování mohli jen a jen my.

Toyen


Děkujeme za nádherný a dramatický, skoro hororový příběh! Ještě že to dobře dopadlo :).

redakce@zena-in.cz