I když poslední červencový týden sužují Česko tropická vedra, letošní červenec se z hlediska teplot loňskému nevyrovnal. Vloni padly v červenci hned tři teplotní rekordy, letos však žádný.

Nejteplejším dnem byl 11. červenec s 32 ºC, loni v červenci bylo ale ještě o pět stupňů tepleji – 16. července rtuť teploměrů vyšplhala až na 37,3 ºC. Nadprůměrné teploty podle meteorologů vydrží až do konce týdne.

Absolutní rekord v ČR: 40,2 ºC

Letos bylo v červenci čtyřikrát více než 30 ºC. Loni zaznamenali meteorologové takových dnů dvojnásob a v roce 2006 dokonce teploměr naměřil tropické hodnoty během 17 dnů. Naopak letošní sedmý měsíc šestkrát přinesl teploty jen do 20 ºC. Vloni byly takové dny dva, v roce 2006 žádný.

Koupání tedy letošní prázdniny zatím příliš nepřejí. Spokojeni nemohou ale být ani houbaři. Houby se začaly objevovat až ve třetí červencové dekádě, kdy se mírně ochladilo a zapršelo. Současné zvýšení teplot může jejich růst ale opět zastavit.

Nižší letní teploty kromě výletníků vyhovují také silničářům. Například v Praze loni posílali do ulic kropicí vozy 50krát, letos 17krát. Silničáři musí kropit silnice kvůli zvlhčení vzduchu ve chvíli, kdy teploty vystoupí tři dny po sobě nad 25 ºC. Práce mají méně také zdravotníci. Kvůli chladnějšímu počasí mají méně výjezdů k lidem, kteří vlivem horka kolabují.

Teplotní rekordy

Nejvyšší červencová teplota zjištěná v Klementinu je z roku 1957, kdy 7. července teploměr ukázal 37,6 ºC. Nejvyšší červencová teplota vůbec byla zjištěna 27. července 1983 v Praze-Uhříněvsi,
a to 40,2 ºC. Je zároveň nejvyšší teplotou zjištěnou v ČR.

 Zdroj: ČHMÚ
Reklama