S druhým prázdninovým týdnem je tu i druhé pokračování našeho miniseriálku, který dává tipy, co si počít o prázdninách s dětmi, jak je zabavit a jak si s nimu co nejlépe užít společně strávený čas. Jelikož nám počasí zatím moc nepřálo, nezbývá, než doufat, že druhý červencový týden nám to vynahradí.
Možná právě teď se budete vypravovat na cestu k babičce či k moři, a tak se vám třeba bude hodit další hra, kterou můžete s dětmi hrát vlastně v jakémkoli dopravním prostředku. Poradíme vám, kam jet na výlet, a nepotřebujete k tomu ani slunečné počasí, a nakonec si "zprovozníme" rubriku na pokračování "Bradavické prázdninové testy Harryho Pottera".
Tak vzhůru na věc!

Hry do auta

2/ Kdopak jsem?

Jednoduchá hra, kterou zvládnou už děti předškolního věku. Myslí si v duchu, že jsou nějakou pohádkovou postavičkou a úkolem vaším a všech ostatních v autě je, abyste uhodli, o koho jde. Smíte klást pouze otázky, na něž lze odpovědět ANO nebo NE. Stará, dobrá hra, která – i přes možný počáteční odpor – většinou chytne i puberťáky. S nimi lze aplikovat variantu na známé filmové postavy, slavné sportovce či zpěváky, prostě podle zájmů vašich dětí…V úloze hadače a hádaného se poctivě střídáme.J J J

Tip na výlet z

a poznáním - Důlní expozice Chrustenická šachta

Rádi byste vyrazili na opravdu netradiční výlet? Chtěli byste se podívat do historického podzemí? Pak navštivte železnorudný důl Chrustenice. V Chrustenicích se za sto let usilovné práce vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy v 84 podzemních patrech zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Přístup do Chrustenic je z nádraží ČD v Loděnicích. Prohlídku dolu můžete spojit s výlety do oblasti svatého Jana pod Skalou, na Chrustenické koupaliště, k lomům Amerika-Mořina a po celém Českém krasu.

Chrustenický důl (v provozu 1861-1965) patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu. Důl měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinou moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.

Ve stovkách metrů zpřístupněných chodeb je shromážděna řada unikátních exponátů, jež připomínají slavnou dobu hornictví a lomařství v této oblasti. Stálá expozice o lomech Amerika-Mořina před vchodem do podzemí. Na jaře roku 1996 se zde natáčely epizody televizního seriálu Zdivočelá země, film Bumerang, v roce 1997 televizní seriál Motel Anathema a v březnu roku 2000 pokračování Zdivočelé země. 

Důl leží na okraji obcí Loděnice a Chrustenice asi 150 m od dálnice Praha - Beroun a 1 km od železniční stanice Loděnice.

Délka trasy: 1 000 m
Doba prohlídky: 45 minut
Počet expozic: 2
Vstupné: 40,- dospělí, 30,- důchodci, 20,- děti do 15 let

Prohlídky:

červenec, srpen, září - sobota a neděle 10:15, 11:15, 12:15, 13:15, 14:15, 15:15

Historické podzemí je otevřeno:

v červenci, srpnu a září vždy o sobotách a nedělích.VARIANTA "Fakt hnusný počasí..."

Stane se. Nejsou penízky, není nálada, není tak moc volného času. Na telku už koukat nebaví a venku prší a prší... Jak originálně zabavit své (možná i cizí) děti a taky sebe? Nejlépe zkusit něco, co tu ještě nebylo. Proto tady pro vás máme novinku, s níž tento týden začínáme a pokračovat budeme až do konce prázdnin.
Neznám dítě, které by nevědělo, kdo je Harry Potter. I mnoho dospělých, včetně mě, uchvátily příběhy čarodějnického učně. A tak proč si nezkrátit čekání na 6. knižní díl a 4. HP film tím, že - v případě "fakt hnusnýho počasí" vyzkoušíme své znalosti v nové rubrice - "Bradavické prázdninové testy Harryho Pottera". Dnes je tu kvíz první - jak dobře znáte knihu Kámen Mudrců? V prvních sedmi otázkách si můžete vybrat jednu ze čtyř možností, v dalších sedmi už musíte spoléhat pouze na svoji paměť. Tak vezměte děti k Internetu nebo si test zkopírujte, vytiskněte a dejte si "závody" doma u stolu, celá rodina :-))) Držíme pěsti! 

 

Kvíz č. 1 – Kámen Mudrců

1. Jak se jmenovali čtyři zakladatelé bradavické školy?

a/ Rowena z Havraspáru, Helga z Mrzimoru, Godric Nebelvír, Salazar Zmijozel
b/ Helga z Havraspáru, Rowena z Mrzimoru, Godric Nebelvír, Salazar Zmijozel
c/ Rowena z Havraspáru, Helga z Mrzimoru, Salazar Nebelvír, Godric Zmijozel
d/ Ani jedna možnost není správně

2. Jak vypadá strop ve Velké síni?

a/ žádný strop tam není
b/ vypadá jako každý jiný
c/ odráží venkovní oblohu
d/ je popsán kouzelnými formulemi

3. První známé heslo nebelvírské věže je:

a/ Caput Draconis
b/ Riddiculus
c/ Lampiónky
d/ Třesky Plesky

4. Co se dá koupit v obchodě Madame Malkinové?

a/ Oblečení do bradavické školy
b/ Psací potřeby
c/ Čarodějnické hůlky
d/ Kotlíky

5. Co se dá koupit v obchodě Krucánky a kaňoury?

a/ kalamáře
b/ knihy
c/ kotlíky
d/ sovy

6. Kdo prodává v Příčné ulici kouzelnické hůlky?

a/ Pan Ollivander
b/ Doris Crockfordová
c/ Griphook
d/ Skřeti

7. Co ukazuje Zrcadlo z Erisedu?

a/ Naši budoucnost
b/ Nejhlubší touhy našeho srdce
c/ Naše chyby
d/ Naši minulost

8. Jak se říká kuličce, kterou Nevillovi poslala babička?

9. Jak chutnala Bertíkova lentilka, na kterou narazil v mládí Brumbál?

10. Kdo vede Gringottovic kouzelnickou banku?

11. Jak se dopravují žáci 1. ročníku do hradu Bradavice?

12. Co významného učinil Nicolas Flamel?

13. Kdo má hůlku se stejným jádrem jako Harry?

14. V jaké zvíře se proměňuje prof. McGonnagallová?

Tak jak, věděli jste? Zvládli jste test bez nápovědy a nakukování do knížky? Pak gratulujeme. Ovšem na oficiální výsledky testů si budete muset počkat přesně týden, do dalšího vydání těchto prázdninových hrátek na Žena-in.cz. Navíc se můžete těšit i na další "potterovský" test a mnoho dalšího.

Zatím se mějte fajn a za týden na čtenou se těší

               
Reklama