Prázdniny. To slovo pálí horkým sluníčkem, svítí jasně modrou oblohou, ozývá se voláním dálek, voní jak čerstvě usušené seno a chutná jako jahodová žvejka – prázdniny!

Já osobně je, bohužel, už pár let musím brát jako čas minulý, ale nyní, s mým malým synem, od září prvňáčkem, se mi vše – zatím ve vzpomínkách - vrací… koupání, legrace, kamarádi, první lásky… jo, jo, to už je dávno, ale bylo to pěkný, moc pěkný!

Že byste rádi, aby si vaše dítě taky po letech řeklo, že prázdniny byly pěkný? Možná se vám bude hodit pár rad a tipů, jak toho dosáhnout, či minimálně aspoň nic moc nezkazit.

Plánovat prázdniny o prázdninách je sice trochu šibeniční termín, ale nikdy není pozdě. Mnoho lidí  naopak rádo nechává věcem volný průběh, a pokud jste jedním/jednou z nich, třeba se u nás můžete i malinko iinspirovat – a my budeme moc rádi.

 

V první řadě si uvědomte, že není vůbec důležité, jak drahé prázdniny dětem pořídíte, naopak velmi nabitý a organizovaný plán může dětem z prázdnin udělat malé peklo. Jeden tábor, moře, týden u babičky, druhý tábor, druhá babička, chata v Krkonoších… tak tenhle itinerář může udělat z vašeho dítěte malého prázdninového štvanečka.

Já vím, každý/každá z vás se snaží, aby toho děti o prázdninách zažily co nejvíc. Vaše snaha se jistě cení, ale staré moudro praví, že všeho s mírou.

 

Pamatujte si, že ze všeho nejdůležitější je, aby si vaše děti během prázdnin opravdu odpočaly. Z těchto důvodů je i dobré zařadit letní jazykové kurzy/ tábory až týden dva po skončení školního roku. I v případě, že máte doma malého reparátníka, nechejte ho aspoň tři týdny vydechnout, než mu hlavu opět ponoříte do učebnic.

 

Nikam a do ničeho děti nenuťte! Pokud se váš potomek vzpírá jet například na tábor, pošlete ho tam jen v případě, že jste si jistí, že odloučení od vás dobře ponese a v zápalu táborového veselí na stýskání zapomene. Věřte, že není nic horšího, než malý prcek, brečící 14 dní na táboře po večerech do polštáře. Toho už na další akci tohoto typu nikdy nedostanete a postaráte se jen o další šrám na dětské dušičce.

 

Dalším důležitým faktorem je: udělat pro děti prázdniny nezapomenutelné. Děti mají romantické dušičky a touží po nových a nečekaných zážitcích. Poučte je o možných nebezpečích, která na ně o prázdninách číhají, ale nechejte dostatek prostoru jejich fantazii, aby si mohly z prázdnin užít taky „něco svého“.

 

Něco málo na začátek…

Celé léto, každý týden, vám v tomto novém seriálku budeme přinášet spousty tipů na hry a hrátky s dětmi o prázdninách, tipy na výlet a za zábavou (to vše i s variantou zvanou „fakt hnusný počasí“) a doufáme, že své děti taky přivedete k Internetu, protože už brzy tady budeme mít i on-line zábavu pro ně.

A teď, jelikož dnes bylo hodně teorie, nabízíme aspoň malý závdavek…

 

Chystáte-li se s dětmi na delší cestu autem, možná se vám bude hodit pár tipů, jak děti zabavit (a sami za volantem neusnout).

 

Hry do auta

1/ Melodie řeči

Když už děti v autě nespí a pořád „drnčí“, tak ať to má aspoň šťávu. Snadnou hrou se děti mohou naučit lépe postřehnout různá citová zabarvení. Řečeno hezky česky - zvolíme jednoduchou větu, například: „Večeře je na stole.“ Úkolem každého bude vyslovit větu tónem, který vyjadřuje nějaký pocit, nějaké citové zabarvení: znechucení, netrpělivost, zlost, radost, překvapení apod. Čím je věta kratší, tím je hra zábavnější. Je neuvěřitelné, co lze vyjádřit pouhým „aha“, „no jo“... Každý postupně řekne větu s určitou zvláštní intonací a ostatní hádají. Může se hrát na body, i jen tak, podle toho, jak moc jste soutěživá rodinaJ

Tip na výlet

Když bude pěkně (a tento týden prý bude) a index vaší fantazie „co podniknout“ bude na nule, návštěvou ZOOLOGICKÉ ZAHRADY rozhodně nic nezkazíte.

Zavítáte-li v červenci do pražské ZOO, můžete se - za hezkého počasí – zúčastnit například  komentovaného krmení a cvičení zvířat a v komponovaných programech se dozvědět Co o zvířatech nevíte a Co zvířata umějí.

Během července se v ZOO vystřídají dvě témata. V první polovině měsíce to bude "Návštěva v Indonésii", v té druhé pak "Prázdniny na pólech". Ke každému tématu bude připravena fotografická výstava, komponované programy a soutěže.

Pro nejmenší je na 10. 7. a 31. 7. vždy ve 14h00 přichystáno představení divadélka Romaneto.

Také v červenci vám pobyt v ZOO zpříjemní tamní lanová dráha (pozor, nejezdí v pondělí a v pátek).

Jízda trvá 2 minuty a 16 sekund a překonáte při ní výškový rozdíl 51,7 m.

 

Pražská ZOO má otevřeno každý den a najdete ji na adrese: U Trojského zámku 120/3, Praha 7 – Troja.

 

Krásné prázdniny vám přeje a za týden na čtenou se těšíReklama