I 350 hovorů denně! Celkově však během července a srpna (do včerejšího poledne) 16 304! To jsou počty dětí, které v těchto měsících využily Linku bezpečí.

 

Až takový nával problémů musejí zvládat pracovníci Linky bezpečí bez ohledu na to, zda je školní rok, či jsou právě prázdniny. Intenzita se nemění, jen témata. Šikanu a hrozbu špatných známek nahradí alkohol, drogy, sex, problémy s rodiči…

 

„O prázdninách mívají volnější program, a to s sebou přináší riziko patologických jevů,“ poznamenal vedoucí linky Martin Klouda. A také se prázdniny liší tím, že děti často volají i v noci.

 

Kvůli drogám volají spíše kamarádi těch, kdo s nimi experimentují, nebo na nich už začínají vážně ulítávat. Ti pak chtějí rady, jak mohou pomoci. Často chtějí děti pomoci kamarádovi, který to přehnal s alkoholem.

 

Nevítězí však jen problémy spjaté s přemírou volného času. Mnohdy si děti stěžují na přílišnou přísnost rodičů. Vztahy s rodiči se linka zabývá až v pětadvaceti procentech případů. A samozřejmě linku zatíží děti, které se vrátily z tábora, kde zažily první lásku, nebo se svěřují s první sexuální zkušeností. Pak dostávají rady, jak se při sexu chránit.

Podle manažerky Linky Bezpečí Venduly Kodetové jsou nejčastější skupinou děti kolem čtrnácti až šestnácti let. Dívky volají i v ranějším věku. Dívky celkově patří mezi až tři čtvrtiny volajících.

 

Hovory obvykle trvají deset minut, stává se ale, že se protáhnou i na několik hodin. „To už bývá ale problém vážný, často s ním pomáhají odborníci,“ řekl Klouda.


Nyní už ale pracovníci linky bezpečí očekávají vlnu telefonátů s neprázdninovými tématy. Ty bývají v této době především o strachu z nového školního roku, případně kvůli neúspěchu u opravných zkoušek.

 

 

Nové číslo Linky bezpečí

116 111

 

Staré číslo linky

800 155 555

(stále se na něj lze dovolat)

Reklama