Redaktorka Marta Pušová tráví léto pracovně na řeckém ostrově Santorini, odkud nám pravidelně posílá svůj malý „deníček“ plný řeckého slunce a zajímavých příběhů...

turisti

Milý deníčku! Na Santorini se to přes léto samozřejmě hemží turisty. Když tu trávíš delší čas, poznáš některé národnosti na první pohled. Vybrala jsem pět nejčastějších, které na ostrově potkávám a které si nemůžeš splést. Následující řádky ber prosím s nadsázkou, protože jde pouze o moje subjektivní poznatky. A víš přece, že i šedá má mnoho odstínů. :)

Italové

Jestliže na plážové promenádě potkáte muže hrdě si vykračující v plavkách slipového střihu, buďte si jisti, že jsou to Italové. Nebo gayové. Ale ani ti většinou nemají takový nedostatek citu pro módu, aby na sebe oblékli něco tak slizkého a nevkusného. Italské ženy už dávno nejsou módními ikonami, s přehnaným make-upem a barvami hýřícím oblečením často vypadají spíše jako od kolotočů. S Italy navíc bývá těžké pořízení. Nemluví krom italštiny žádnou jinou řečí a berou za osobní urážku, pokud vy nemluvíte italsky. Bývají nepříjemní a arogantní, ale jakmile se otrkají a vy vůči nim projevíte snahu použitím základních italských slovíček, dokážou být velmi milí. Spropitné se však od nich čekat nedá, nechají si vše vrátit do posledního centu.

Skandinávci

Norové, Švédové, Finové. A také Holanďani. Nejmilejší lidé, se kterými jsem měla možnost se tu setkat. Ať jsou jakéhokoliv věku, mluví perfektně anglicky, neustále se baví a jsou dobře naladěni. Jelikož je pro ně Řecko levná destinace, nemusí počítat peníze a finanční jistota je na nich jasně znát. Jsou pořád v dobré náladě a nezkazí žádnou zábavu. Když jsem na Santorini pracovala v loňském roce, většina klientů v našem hotelu byla právě ze Skandinávie. Vzpomínám si na den, kdy jsem měla narozeniny, přišla jsem ke snídaním a parta Skandinávců vstala a sborově mi zazpívala Happy Birthday, od některých jsem dokonce dostala drobné dárky. S některými z těchto hostů jsem dodnes v kontaktu.

Číňani

Číňani jsou kapitola sama o sobě. Jejich neustálá potřeba fotit vše kolem je notoricky známá, vyznačují se ale i dalšími prvky. U snídaně například zásadně žádají pouze „Chot fótr“, čili hot water, což znamená horkou vodu. Tou si pak zalijí své instantní nudle, jejichž zápach spolehlivě zamoří široké okolí. U oběda se pak trošku rozšoupnou, když si objednají jeden hlavní chod, na němž si pochutná pětičlenná rodina. Zajímavým úkazem jsou také mladé a svobodné Číňanky. Ty si na Santorini často půjčují svatební šaty, ve kterých pak pózují na nejhezčích místech ostrova. Nepřítomnost manžela či alespoň nějakého přítele jim jaksi není překážkou.

Američani

Nejhlučnější. Tak se jedním slovem dají definovat Američani. Často se chovají, jako by jim patřil celý svět a vše se točilo kolem nich, na druhou stranu slovo Děkuji používají asi nejčastěji ze všech národností. Řecko je pro ně lacinou destinací, takže si ho náležitě užívají a penězi opravdu nešetří. A jestli něco opravdu umí, tak je to nezkazit žádnou party.

Češi

Sandály od Vietnamců. Slaměné kloboučky s nápisem Santorini. Špatně padnoucí laciné oblečení. Rákosové rohože a zabalené svačiny na pláž. Nedůvěřivé pohledy a neschopnost se dorozumět. Tímto vším se bohužel většinou vyznačují Češi. A také Slováci a Poláci. Často si navíc Řecko pletou s Egyptem či Tureckem a neustále se ptají po slevách. Na druhou stranu pro nás Čechy dlouhodobě pracující na Santorini je setkání s krajany téměř vždy fajn zpestření.

Čtěte také:

Reklama