Redaktorka Marta Pušová tráví léto pracovně na řeckém ostrově Santorini, odkud nám pravidelně posílá svůj malý „deníček“ plný řeckého slunce a zajímavých příběhů. Dnes se budeme trochu bát. Těšíte se? Tak se vydejte na Santorini s námi!

Milý deníčku! Každé významné místo bývá opředeno pověstmi a pověrami, ať už pravdivými nebo smyšlenými. Nejinak je tomu i Santorini. Některé příběhy jsou spíše úsměvné, z jiných běhá mráz po zádech. Dnes ti povím hned čtyři, které mě zaujaly. Doufám, že máš pro strach uděláno!

Přízrak v bílém

kamari

Říká se, že tento příběh popisuje skutečnou události. Před lety navštívila ostrov turistka, jejíž osud zde byl nešťastně zpečetěn. Jeden večer během svého pobytu v Kamari vyrazila za zábavou, a tato noc se pro ni stala poslední. Povídá se, že byla v hodně povznesené náladě a provokovala všechny muže kolem. Poté zmizela a druhý den bylo její tělo nalezeno na pláži. Údajně byla znásilněna a zabita. Od té doby se prý rok co rok v den výročí své smrti vrací do Kamari a straší všechny přítomné. Přichází do barů v bílých šatech a tančí s přítomnými muži, načež zničehonic zmizí. Když si majitel jednoho z barů prohlížel záznamy z bezpečnostní kamery z předchozí noci, nevěřil vlastním očím: Muž, který celý večer strávil s dívkou v bílých šatech, tančí, připíjí si a baví se úplně sám…

Krvelačný maniak z Emporia

emporio

Před tím, než se Santorini stalo jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací, žili místní obyvatelé ve veliké chudobě. Když pak začal turismus vzkvétat, vydělávali najednou velké peníze, strach z chudoby v nich ale zůstal zakořeněn. Ve snaze udržet peníze v rodině se mezi sebou začali ženit a vdávat příbuzní. Tento „trend“ zasáhl nejvíce vesničku Emporio v jižní části ostrova. Problémy na sebe nenechaly dlouho čekat a v rodinách se objevovaly choroby způsobené genetickou mutací. Jednoduššími slovy se rodinám začaly rodit děti s psychickými i fyzickými vadami. Jedním takovým byl i muž z vesnice Emporio. Ten se prý jednoho dne dozvěděl o údajné nevěře své manželky, v žárlivém amoku se přiřítil domů a usekl jí hlavu, s níž pak chodil po vesnici. Když její vystrašení obyvatelé přivolali policii, muž hodil hlavu pod policejní auto. Dodnes se v Emporiu čas od času prochází bezhlavé ženské tělo.

Malí zloději času

skritci

V letní sezoně čas na Santorini utíká rychleji než kdekoliv jinde na světě. Říkají to místní i turisté. A kdo za to může? Pověra tvrdí, že na vině jsou skřítci obývající jeskyně jediné hory na ostrově zvané Profitis Ilias.

jeskyne

Vylézají ven každé léto a shlukují se kolem letiště, kde lačně čekají na turisty, aby jim mohli ukrást jejich čas. Ten si pak v jeskyních schovávají na zimu. Proto se zima na Santorini na rozdíl od léta vleče, zatímco skřítci po náročné sezoně spí spokojeným zimním spánkem.

Když vulkán ožije

sopka

Během každého měsíce na Santorini se vždy najde pár dní, kdy zkrátka nic nefunguje, jak má. Všichni jsou podráždění, ve stresu a všude cítíte nevysvětlitelné napětí. Tento jev trvá většinou zhruba tři až čtyři dny a pak přijde zlom. Nastane jakési uvolnění a lidé se takzvaně „utrhnou ze řetězu“. Aby se zbavili tlaku nahromaděného za předchozí dny, opíjejí se a vyvádějí věci, které by normálně nedělali, což se projevuje zejména v oblasti vybití sexuální energie. Říká se, že za tento fakt může sopka, která pod povrchem neustále pracuje. A ta si nevybírá. Když na to přijde, ovlivňuje chování místních i turistů. Jelikož se pak dějí věci nevídané, platí zde nepsané pravidlo: Co se stane na Santorini, zůstane na Santorini!

Čtěte také:

Reklama