Redaktorka Marta Pušová tráví léto pracovně na řeckém ostrově Santorini, odkud nám pravidelně posílá svůj malý „deníček“ plný řeckého slunce a zajímavých příběhů. Dnes nás seznámí s tímto ostrovem zase trochu z jiného úhlu pohledu...

Milý deníčku! Matematika nikdy nebyla zrovna mojí silnou stránkou, ale tentokrát se ti pokusím můj dočasný domov Santorini přiblížit v číslech. Věřil bys, že se tu za sezonu otočí miliony turistů? Nebo že na 76 km² najdeš 365 kostelů? A když už ti jde z čísel hlava kolem, můžeš si vybrat z 23 vinoték, kde se ti ta hlava teprve zatočí!

Kostely

kostely

Věřte, nevěřte, miniaturní ostrůvek Santorini má hned 365 kostelů. Každý z nich je zasvěcen jednomu jménu v kalendáři a v den, kdy ono jméno zrovna slaví svátek, jsou dveře kostela otevřené komukoliv. Pro příchozí je zde připraveno pohoštění v podobě jídla a pití. Na Santorini proto není zas tak složité být bezdomovcem – minimálně jedno jídlo denně máte každý den zaručené. :)

Rozloha

rozloha

Jako celková rozloha ostrova Santorini se uvádí 76 km². Ostrov má na délku maximálně 20 km a na šířku 12 km. Nejvyšším bodem je hora Profitis Ilias s nadmořskou výškou 567 m. Pobřeží ostrova je dlouhé přibližně 70 km.

Horké prameny

Na ostrově jsou 4 horké prameny s příměsí kovů. Prameny Atherma a Plaka se nacházejí v okolí vesničky Megalochori. Pramen Kokkina Nera leží ve stejnojmenné oblasti a poslední pramen Anavrytos je ve vesničce Emporio v jižní části ostrova.

Oslové versus schody

oslici

Kolik na ostrově žije oslíků, se mi bohužel nepodařilo spočítat. Většina z nich se ale „živí“ jako takzvané oslí taxi. Když se totiž chcete dostat z přístavů ve Fiře a v Oie nahoru do města, nemáte moc na výběr. Ve Fiře volíte buď lanovku, pěší túru nebo oslíky, v Oie pouze oslí taxi či pěškobus. Taková „procházka“ je ale celkem fyzicky náročná: schodů, které musíte vyšlápnout z nového přístavu do Firy, je asi 587, ze starého přístavu Armeni do Oi jich vede téměř 291.

Vinařství

vinarstvi

Vulkanická půda ostrova, který je přes léto velmi suchý, nenabízí příliš možností k zemědělské obživě. Velmi dobře se zde ale daří vínu, takže na Santorini najdete hned 23 vinařství. Většina z nich dělá ochutnávky jejich produktů, zaplatit si můžete také okružní jízdu po vinařstvích. Pokud chcete opravdu ryzí santorinské víno, ptejte se na Asertyko. Výtečné je také víno Vinsanto, které chutí i vůni velmi připomíná Portské. A specialitou ostrova je víno Nichteri, jehož výroba je až mystická: hrozny se totiž zpracovávají zásadně v noci.

Pivovary

pivovary

Krom vinařství se na ostrově nacházejí také 2 pivovary. Jeden produkuje pivo zvané Crazy Donkey, druhý distribuuje chmelový mok zvaný Volkan. Volkan je prvním pivem vyráběným na Santorini a je zhotoven ze zaručeně lokálních surovin. Crazy Donkey nabízí hned tři druhy piva a pokud chcete vidět, jak se tento „tekutý chleba“ dělá, není problém pivovar navštívit, zadarmo si prohlédnout a jeho produkty ochutnat.

Obyvatelé a turisti

turisti

Na ostrově se za letní sezónu vystřídá neuvěřitelných 10 milionů turistů. Někteří přijíždějí na několikadenní pobyt, jiní Santorini navštíví v rámci jednodenních výletů z okolních ostrovů či coby součást dovolené na velkých zámořských lodích. Oproti tomu v zimě na celém ostrově zůstává pouhých 10 tisíc obyvatel. Většina restaurací, hotelů o obchodů je zavřená a zabedněná a v ulicích se krom toulavých psů prohání tak akorát vítr a déšť. Proto se přes zimu Santorini říká ostrov duchů.

Čtěte také:

Reklama