Redaktorka Marta Pušová tráví léto pracovně na řeckém ostrově Santorini, odkud nám pravidelně posílá svůj malý „deníček“ plný řeckého slunce a zajímavých příběhů...

Milý deníčku! Tak mám konečně super práci, ale řeknu ti, letos to byl opravdu boj. Jak už jsem zmiňovala v předešlých článcích, před mým příjezdem na Santorini mě všichni moji známí varovali, že budu mít velký problém sehnat bydlení, práci ale prý najdu hned. Opak se však nakonec stal pravdou.

Santorini

Když jsem jela do Řecka v loňském roce, měla jsem práci domluvenou předem. Nechtěla jsem nechávat nic náhodě, vzhledem k tomu, že jsem na ostrově téměř nikoho neznala. Za sezónu jsem ale potkala spoustu lidí, takže jsem si letos řekla, že se svými kontakty nebudu mít problém najít něco až na místě. Jelikož jsem tentokrát odlétala už v půlce května, sezóna na Santorini ještě zdaleka nebyla v plném proudu, a tak mě prvních pár neúspěšných pokusů o sehnání práce nechávalo chladnou. Situace se ale začala zhoršovat.

Jen na vysvětlenou – pokud jedete pracovat na Santorini, musíte počítat s tím, že budete pracovat 4–5 měsíců v kuse. Neexistuje zde žádné volno, a to dokonce, ani když jste nemocní. Loni mě skolila chřipka, měla jsem horečku 39 °C, a přesto jsem musela denně běhat po pláži, kde se teplota pohybovala kolem 40 °C. Každý den pracujete v průměru 10 hodin a garantuju vám, že se nezastavíte ani na vteřinu, obzvlášť v pohostinství. Proto je důležité narazit na práci, kde vám bude příjemně, kolektiv bude fajn, a také, kde vám včas zaplatí. Věřte mi, ne vždy je to tu jednoduché.

Santorini

Většina z nás nejezdí za prací na Santorini primárně kvůli penězům. Vracíme se sem kvůli nádhernému prostředí, moři, počasí, přátelům, neopakovatelným zážitkům a nepopsatelnému kouzlu, které nás vždy přitáhne zpátky. Tohle všechno je ale kompenzace za tvrdou dřinu, tudíž slušná finanční odměna rozhodně nikdy nikoho neurazí, navíc trocha peněz se vždycky hodí do začátku po návratu domů. Krom dřiny se v práci musíte vyrovnávat s náladovými Řeky, kteří často při sebemenším stresu začnou vyvádět, zvykat si na jejich náladovou povahu, a také na jejich hrdost, která občas hraničí až s hloupostí.

Jak se ukázalo, letošní největší překážkou byl fakt, že téměř nemluvím řecky. Ačkoliv 99 % klientely jsou cizinci mluvící všemi možnými jazyky, tudíž je tu nezbytná především angličtina, a loni jsem tento problém vůbec řešit nemusela, tentokrát s něj stal pořádný zádrhel. Setkávala jsem se také s nevychovaností Řeků, kdy mě majitel daného podniku jen sjel pohledem a otočil se ke mně zády. Pomalu jsem začala propadat zoufalství.

ginger bar

Ginger bar

Když se mi po měsíci díky kamarádce Marii, žijící trvale na ostrově, podařilo sehnat zaměstnání na půl úvazku, byla jsem už ve stadiu, kdy jsem napůl v legraci zvažovala pozici servírky v pochybném hotelu ve vedlejší vesnici Mesaria, o kterém místní tvrdí, že je to jen zástěrka pro vykřičený dům. Nová práce byla v sushi baru Ginger sídlícím ve vesnici Firostefani. Znamenalo to každodenní cestu autobusem do hlavního města Fira, a odtud pěkně pěšky 3 km do kopce, po šichtě totéž nazpátek. To vše s rizikem, že mě do autobusu přecpaného turisty nemusejí vůbec vzít. Práce v sushi baru byla skvělá, kolegové neměli chybu, ale jak jsem říkala, bylo to jen na půl úvazku a bylo mi jasné, že takhle nemůžu fungovat celou sezónu. Souběžně jsem proto hledala něco jiného.

Jako záchranné laso se jevil telefonát od českého delegáta Davida, který mě poslal do taverny nazvané Rakomelo. Zaručoval mi pohodovou práci za super peníze v místě mého bydliště, tudíž jsem neváhala a práci ze dne na den přijala. Že to byla veliká chyba, mi došlo už po pár hodinách. Majitelka taverny si ze mě udělala osobního poskoka, posílala si mě do obchodu pro cigarety či zmrzlinu, navíc jsem byla jediná, kdo na place pracoval. Ona a její „parťák“ seděli u stolu, jedli, pili a sledovali mě. Když mi navíc po jedenáctihodinové směně, která měla původně trvat osm hodin, oznámili, že můj plat bude o 200 euro nižší a na spropitné můžu zapomenout, a navrch s kamennou tváří dodali, ať se během sezony neopovažuju mít sex či nějaký románek, pokud u nich chci pracovat, otočila jsem se zády a už jsem se tam nikdy nevrátila.

albatros

Albatross

V tento moment jsem zcela vážně začala zvažovat odjezd domů. Jak se ale říká, v nouzi poznáš přítele. V nouzi nejvyšší jsem se zašla odreagovat do mého oblíbeného beach baru Albatross, jehož majitele dobře znám už od loňska. Když jsem se jim svěřila se svým problémem, nabídli mi práci u nich na pláži, a dokonce upravili služby mým kolegům, abych nemusela dělat těžkou mužskou práci.

plaz

Pláž, kterou mám na starosti

A tak teď denně naběhám v průměru 10 kilometrů a vyhopsám zhruba 800 schodů, abych slunícím se turistům donesla vše, po čem touží. Práce je to náročná, denně ale potkávám spoustu nových super lidí, skvěle se bavím a na své nové kolegy nedám dopustit stejně tak jako na své zaměstnavatele. Do práce se vyloženě těším a užívám si každý nový den.

Takže, milé čtenářky, pokud letos plánujete dovolenou na Santorini, zastavte se za mnou v Kamari v Albatrossu, kde mě najdete každý den od 9:00 do 19:00! ;)

Čtěte také:

Reklama