Redaktorka Marta Pušová tráví léto pracovně na řeckém ostrově Santorini, odkud nám pravidelně posílá svůj malý „deníček“ plný řeckého slunce a zajímavých příběhů... Dnes zjistíme, že na Santorini rozhodně nuda nehrozí!

Milý deníčku! Ne každý preferuje na dovolené celodenní slunění a válení se na pláži. Santorini proto krom krásných scenérií a míst na výlety nabízí spoustu dalších aktivit, které stojí za to vyzkoušet!

Kopytem sem, kopytem tam

kone

Milovníci koní tvrdí, že není hezčího pocitu, než objevovat svět ze hřbetu koně. I tuto možnost Santorini nabízí. Na koni se můžete projet po pobřeží v Kamari i Perrise, průvodce vás zaveze i do měst Fira či Oia.

Poklusem klus

Propadli jste kouzlu běhání a nedokážete si bez něj představit den ani na dovolené? Z  vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že se opravdu vyplatí si ráno přivstat a proběhnout se po promenádě v Kamari, když místní restaurace teprve ožívají, slunce se odráží na třpytivé hladině moře, vzduch je čerstvý a nemusíte se vyhýbat davům turistů a naháněčů. Ranní rozcvičku pak můžete zakončit bohatou snídaná v některé z kaváren. Ještě delší promenádu pak kromě Kamari nabízí i Perissa.

Pod hladinou i na hladině

potapeni

Nekonečné vyžití ve vodě i pod vodou najdete prakticky po celém ostrově. Pokud chcete zjistit, co skrývají mořské hlubiny, využijte služeb Volcano Diving Center nebo Navy's Diving Center v Kamari, další potápečská centra naleznete v Perisse i v hlavním městě Fira. Jestli vás neláká hloubka, vyzkoušejte šnorchlování. Vyřádit se můžete i na mořské hladině, Jetski Center v Kamari nabízí půjčení skútrů, šlapadel, kajaků či paddle boardů, adrenalinový zážitek vám připraví jízda na windsurfu či projížďka na takzvaném „banánu“ taženém skútrem. Děti se mohou vyřádit ve vodním parku v Perisse, kde se nachází tři velké tobogány, dva dětské, tři bazény, jeden speciální dětský bazén a také odpočinková kavárna a restaurace.

Ostrovem na dvou kolech

kolo

Prozkoumat nepoznaná zákoutí ostrova lze také na kole. Jelikož ale takové šlapání v horkých letních dnech v kopcovitém terénu dá pořádnou makačku, navštivte Santorini Adventures ve Fiře. Zde si můžete zaplatit túru po celém ostrově na speciálních kolech poháněných elektrickým motorem.

Krok za krokem

thira

Jestli se nebojíte postavit výzvě, vyzkoušejte pěší výšlap na jeden ze hřbetů místní jediné a nejvyšší hory. Já jsem se zatím k tomuto kroku neodvážila, ale řada turistů se toho nebála a námahy rozhodně nelitovala. Kromě nádherného výhledu po celém ostrově si na vrcholku hory můžete prohlédnout pozůstatky dávné Thiry, nachází se zde totiž vykopávky původních stavení.

Filmožrouti

kino

Na Santorini jsou mimo jiné i možnosti kulturního vyžití. Pro milovníky filmů doporučuji zajít si do letního kina v Kamari, které bylo zařazeno mezi deset nejkrásnějších letních kin na světě. Filmy se zde hrají denně celou sezónu od půl desáté, všechny v anglickém jazyce s řeckými titulky. V krásném prostředí Open Air Cinema si k filmu můžete vychutnat také občerstvení z místního baru.

S větrem o závod

katamaran

Zcela jiný pohled na ostrov Santorini se nabízí z lodi. Jestliže se nechcete tísnit s davem turistů na typické výletní lodi, vyzkoušejte plavbu na katamaránu, který je určen pro 8 - 12 lidí. Za den objedete celý ostrov, pokocháte se výhledem a vychutnáte si příjemný oběd v malém přístavu zvaném Vlychada.

Nevinně o víně

vino

Na Santorini se nachází 23 vinařství a tak není divu, že po nich místní cestovní kanceláře pořádají exkurze. Během dne vás zavezou na ochutnávku řady místních vín a nebude chybět ani návštěva muzea, kde se dozvíte vše o výrobě a historii místního vína. Podobnou prohlídku můžete absolvovat i v místním pivovaru Crazy Donkey, nebo po pěstírnách zdejších vyhlášených rajčat a speciálního hrachu zvaného fava.

Foto: Marta Pušová, Panos Sigalas, Santorini Adventures, Volcano Diving Center

Čtěte také:

Reklama