Redaktorka Marta Pušová tráví léto pracovně na řeckém ostrově Santorini, odkud nám pravidelně posílá svůj malý „deníček“ plný řeckého slunce a zajímavých příběhů... Dnes se podívám na Kykládské souostroví, kam se můžete ze Santorini jednoduše vydat na výlet.

Milý deníčku! Věděl jsi, jak vzniklo Kykládské souostroví? Bůh moře Poseidon prý proměnil do podoby ostrovů nymfy, aby je potrestal, protože mu odmítly přinášet dary. Santorini je součástí tohoto souostroví, v němž ale i řada dalších ostrůvků stojí za shlédnutí. Seznamte se s těmi nejbližšími, kam si ze Santorini pohodlně můžete zajet na výlet.

thirasia

Thirasia

Dostat se na ostrov Thirasia je velmi jednoduché. Zastávka na něm totiž bývá součástí výletu na vulkán, který nabízejí místní i české cestovní kanceláře. Maličký ostrůvek, který můžete vidět ze Santorini, má pouze jednu obydlenou vesničku nazvanou Manolas, kde žije pouhých 150 obyvatel. Dostanete se tam po příkrých dlouhých schodech z malého přístavu, ale podívaná za to stojí. V Manolasu to totiž vypadá, jako by se zde zastavil čas před padesáti lety. Přesto zde najdete školu, čerpací stanici, a dokonce i bankomat. Kostelů je tu na tak malý počet obyvatel hned několik, od těch typických modrobílých na Santorini se ale liší, většinou jsou žluté či červené. Nezapomeňte vyzkoušet i místní tavernu, kde si pochutnáte na skutečně domácích delikatesách.

anafi

Anafi

I ostrov Anafi můžete vidět ze Santorini, pokud zrovna není velká vlhkost. Kochat se pohledem na něj můžete z pláže v Kamari. Na rozdíl od Thirasie je ale složitější se tam dostat. Loď na ostrůvek jezdí jen jednou za pár dní a ve vesničce Chóra nenajdete žádné ubytovací zařízení. Turisté tak často preferují nocleh na pláži, což má také svoje kouzlo. Anafi je navíc opředeno mýtickou historií. Ta vypráví, že Anafi stvořil Bůh Apollón a daroval ho argonautskému vůdci Jásonovi. Ostrov údajně vztyčil z moře do výšky 400 m, aby se měli Argonauti kde schovat před bouří. Ostrůvek se později stal útočištěm hlavně vyhnanců a pirátů, kteří zde údajně ukrývali poklady. Stejně jako na Thirasii je zde na špičce útesu pouze jedna vesnička, kde zažijete tu pravou řeckou atmosféru. Striktně se tu navíc dodržuje siesta, a tak zde odpoledne většinou nepotkáte ani nohu. Prohlédnout si zde můžete zříceninu pevnosti Kasteli z 9. století, nebo se vydat ke klášteru Moni Kalamiotassis, který nabízí překrásný výhled po okolí. Po procházce vám příjemné osvěžení poskytne nádherná pláž, či některá z místních taveren a kaváren.

fole

Folegandros

Ostrov Folegandros byl až do 20. století využíván jako vyhnanství pro politické vězně, nyní se sem jezdí hledat to pravé kouzlo Kyklád. Na ostrově s rozlohou 14 km na délku a 4 km na šířku žije 760 obyvatel, vesničky jsou tu hned tři. Jediný přístav se nachází ve vesnici Karavostatis, „hlavní město“ se stejně jako na většině Kykládských ostrovů nazývá Chóra, a zavítat můžete také do malebné Ano Meria. V Chóře se určitě vyplatí navštívit uličku Kastro, vybudovanou ve 13. století. Ta je se svými bílomodrými baráčky pro Folegandros typická. Na nejvyšším místě Chóry se pak vypíná kostel Aghia Panaghia, odkud je skvělý výhled a turisté ho vyhledávají pro západ slunce.

naxos

Naxos

Naxos je největším ostrovem Kykládského souostroví, svojí rozlohou by se dal přirovnat k Praze, obytel zde ale žije pouhých 17.000. Právě tady vyrůstal nejvyšší řecký bůh Zeus a vydal se odtud dobýt Olymp. První, co při vylodění na Naxu spatříte, je takzvaná Portara. Je to jakési „okno“, které tu zbylo z Apolónova chrámu vystavěného v 6. století před naším letopočtem. Právě zmíněné okno je jediné, co se ze stavby zachovalo, a stalo se tak symbolem ostrova. Za návštěvu stojí i benátská pevnost, kolem níž se rozrostlo staré město, jehož historie sahá až do roku 1207. Na vrcholku hlavního města Chóra se nachází obrovská katedrála ze stejné doby. Naxos je poněkud živější než ostatní zmíněné ostrovy, obzvlášť promenáda nabízí po setmění spoustu vyžití. Nevynechejte ani pláže s křišťálově čistou vodou!

ios

Ios

Do údajného domova básníka Homéra se jezdí především za plážemi. Nevím, jak v hlavní sezoně, ale už v půlce září byly pláže s jemným pískem téměř liduprázdné, takže ani není třeba plavek. Na Iosu se nachází pouze jedna vesnička, rozhodně ale stojí za pozornost. Na její prozkoumání vám stačí půl dne, nebudete se zde mačkat s turisty a můžete se kochat malebnými zákoutími. Po setmění však ožívá rušným nočním životem díky barům a tavernám všeho druhu. Za námahu stojí také výšlap ke třem kapličkám, tyčícím se nad městem. Výhled odtud je k nezaplacení!

Foto: Marta Pušová

facebook.com/Thirassia/photos_stream
facebook.com/greecefolegandros
facebook.com/naxosislandgreece
facebook.com/pages/Anafi/108523519171979

Čtěte také:

Reklama