Redaktorka Marta Pušová tráví léto pracovně na řeckém ostrově Santorini, odkud nám pravidelně posílá svůj malý „deníček“ plný řeckého slunce. Dnes pro vás má tipy na 10 míst, která na Santorini nesmíte minout. Nechte se zlákat a objevte srdce Santorini!

Milý deníčku, přestože je Santorini opravdu maličký ostrov, který měří na délku zhruba 20 km a na šířku asi 12 km, neustále mě překvapuje, kolik zajímavostí se na tak malém kousku země dá vidět. Dneska ti povím něco o mých deseti nejoblíbenějších!

Oia

oia

Oia byla, je a bude asi nejkrásnějším místem na ostrově. Jestliže se tam ale vydáte na výlet, obrňte se trpělivostí. Budete se totiž potýkat s davy turistů ve dne v noci a připravte se na to, že pár takových roztoužených skupinek Číňanů vám může požitek poněkud zkazit. Přesto stojí za to se hecnout a výlet podniknout. 99 % až kýčovitých pohlednic s řeckým západem slunce totiž pochází právě z Oi. Navíc zde zažijete to, co asi nikde jinde na světě… Jakmile slunce zapadne za mořský obzor, sklidí od turistů sledujících tuto nádhernou scenérii z hradeb, restaurací i chodníků obrovský aplaus.

Pyrgos

pyrgos

Pokud se nechcete vzdát bílých baráčků s modrými střechami, spletitých uliček a nádherného výhledu, ale máte rádi klid a nechcete na každém kroku narážet na turisty, jeďte na Pyrgos. Tato turisty zapomenutá vesnička se stala mým nejoblíbenějším místem, kam se neustále vracím. Můžete bloumat úzkými uličkami, které vás dovedou až ke zřícenině na samém vrcholu vesničky. Zde si můžete u krásného výhledu vychutnat ledové frappé v místní restauraci.

Na další straně: Maják Faros a Pláž Red Beach


Maják Faros

faros

V nejjižnějším cípu ostrova se nachází zachovalý maják. Bělostná budova ční nad mořem již od roku 1982. Pokud budete pozorní a zahledíte se na okolní útesy, najdete v nich profil tváře Indiána či želvy.

Pláž Red Beach

redbeach

Jestliže se vydáte k majáku, rozhodně neminete město Akrotiri. Navštívit zde můžete muzeum s historickými vykopávkami a jen pár minut od muzea navíc naleznete nejslavnější santorinskou pláž Red Beach. Já osobně nedoporučuji jet se tam koupat, protože tak trochu připomíná italské Bibione v plné sezoně v 90. letech. Tyrkysové moře s červeně zbarvenými skálami okolo však zaručuje výjimečnou podívanou.

Na další straně najdete: Profitis Ilias a Firu


Profitis Ilias

profitis ilias

Na nejvyšším vrcholku členité a jediné hory na Santorini zvané Profitis Ilias se tyčí stejnojmenný mužský klášter z 19. století. Malý upravený plácek s kaplí nabízí dechberoucí výhled na ostrov i nekonečné moře. Archiv kláštera navíc skrývá vzácné rukopisy a knihy, i sbírky malovaných ikon, dřevořezeb, vyšívaných textilií, soch či křížů.

Fira

fira

Hlavní město ostrova se vypíná nad největším místním přístavem, z něhož se do centra můžete dostat buď lanovkou, nebo po 587 schodech, které buď vyšlapete po svých, nebo využijete místní „oslí taxi“. Přístup do Firy je samozřejmě i z opačné strany. Z takzvané kaldery se opět můžete pokochat výhledem na moře a především na činnou sopku Nea Kameni a ostrovy Palea Kameni a Thirassia. Fira také nabízí spoustu kulturního vyžití, v noci tu funguje řada klubů, kde si můžete vybrat z různých stylů hudby.

Na další straně: Pláž Columbo beach a Santo Wines


Pláž Columbo beach

columbo beach

Pokud nejste stydlivky a preferujete koupání „na Adama a Evu“, rozhodně si udělejte výlet na pláž zvanou Columbo beach. Od silnice se trošku projdete, ale stojí to za to. Toto místo jako jedno z mála na Santorini nabízí písčitou pláž a kupodivu i soukromí. Naháčů se tu moc nevyskytuje, a tak si v klidu můžete užít pořádné vlny a naprostou svobodu koupání bez plavek.

Santo Wines

santo wines

Na lávovitém ostrově je málo možností pro pěstování zemědělských produktů. Vinařství je tu však hned několik a jedno z nejlepších je právě Santo Wines. Nachází se hned u vesničky Pyrgos a je to skvělé místo, odkud můžete pozorovat západ slunce, vychutnávat si místní víno a vstřebávat atmosféru bájného ostrova. Za slušné peníze si zde můžete zaplatit ochutnávku 6–18 vín, ke kterým vám naservírují i místní olivy a speciální pyré z místních rajčat se slanými tyčinkami, spolu s informacemi o santorinském víně.

Na další straně: Imerovigli a Srdce Santorini


Imerovigli

Imerovigli

Vesničce, ze které krásně uvidíte nejseverněji umístěnou Oiu, se přezdívá Balkon do Egejského moře. Při výhledu se zleva můžete kochat Firou či sopkou, zprava Oiou. Přímo před sebou pak uvidíte podivně tvarovanou skálu Skaros, na kterou byste se rozhodně měli vydat, i když se pěkně zapotíte. Nejen že si odtud budete moc krásně prohlédnout půvabnou vesničku Imerovigli, ale ještě z druhé strany skály objevíte kouzelný kostelík trčící přímo nad mořem.

Srdce Santorini

srdce

Ano, Santorini má srdce. Sice z kamene, ale při pohledu na něj se to vaše obměkčí. Naleznete ho nedaleko vesnice Megalochori a údajně je jedním ze tří nejčastějších míst na Santorini, které si zamilovaní vybírají pro žádost o ruku. Za návštěvu určitě stojí i malebné Megalochori.

Čtěte také:

Příště se můžete těšit na „duchařské historky“ z ostrova. Ano, budeme se bát! :)

Reklama