Nakladatelství LEDA uvádí v českém překladu nejznámější román britského satirika Dana Rhodese. Mnohovrstevnatá próza To je Život! (anglicky 2012) se v rozevlátých kulisách francouzské metropole v několika málo podzimních dnech vysmívá panoptiku jedenadvacátého století i naší neschopnosti žít spolu.

zivot

Když studentka pařížské výtvarné akademie Aurélie Renardová vrhne v rámci svého uměleckého projektu mezi spoluobčany kámen, zákon schválnosti se už postará o to, aby zažila týden divotvorných kalamit. Co si počít s batoletem, které tím kamenem trefila a ihned poté dostala za trest na hlídání? Poradí jí s tím nadělením ztřeštěná kamarádka? Anebo dívku konečně spasí princ na bílém koni, který doteď ne a ne dorazit?

Nejlepší kniha vyhlášeného britského satirika se v rozevláté atmosféře města nad Seinou vysmívá všemu a všem: trefuje se do našich strachů a tiků maskovaných sebejistou existencí, do věčného opičení a pochybných mód, do francouzsko-anglické řevnivosti, do mediálních nafoukanců, do povrchních milostných vztahů, ba i do osoby tehdejšího prvního muže státu Nicolase Sarkozyho s chotí Carlou. A jako v každé správné gogolovské frašce lze i v Rhodesově světě spoléhat na prorocký „smích přes slzy“. Vždyť stačí zajít do kina nevalné pověsti, kde nahý performer na výstavě nazvané Život zodpoví nejtajuplnější otázku ze všech: Jaký má naše pinožení smysl?

Přeložila Jana Jašová. 392 stran, brož., 299 Kč. ISBN 978-80-7335-403-9.

Román To je život! v ohlasech z britského tisku:

„Je to, jako kdyby Samuel Beckett vstal z mrtvých a mohl se nad námi uchechtat.“

THE GUARDIAN

„Neotřelé, rozjívené a potměšilé vyjadřování tohoto solitéra nedluží zbytku spisovatelského světa ani šesták a poplatné je výlučně síle autorovy vynalézavosti.“

HILARY MANTELOVÁ

„Bujarý a výstřední je bláznivě logický svět (…) tohoto zřejmě největšího žijícího anglického humoristy, a tak není divu, že nás občas zamrazí vědomí, komu se vlastně smějeme…“

THE TIMES

„Můj nejoblíbenější autor z těch, kteří ještě nejsou po smrti.“

IAN STEWART

Reklama