Prázdniny jsou doba pěších túr, vodních radovánek i horských výstupů. Otázkou je, co na nohy, abychom se nevrátili s chodidly plných puchýřů. Pojďte si vybrat správné boty.

Při nákupu sportovní obuvi je nutné si předem ujasnit, pro jaké účely jsou kupovány. Trekové boty do hor, lezecké, pro lehkou pěší turistiku nebo třeba pro kombinaci s vodními sporty.

Ideální boty by měly poskytovat oporu, ale přitom neomezovat žádoucí pohyb. Být nepromokavé a přitom dobře prodyšné a samozřejmě co nejlehčí. Platí zásada, že čím náročnější terén, tím pevnější by boty měly být. Pro pohodlnou chůzi však naopak bota musí pracovat s nohou. Výsledkem je vždy kompromis.

bot

Pozor na velikost!

To je při nákupu sportovních bot snad ze všeho nejdůležitější. Odborníci radí 1,5 centimetrů rezervu při nesešlápnuté noze. V botech se dlouho procházejte, zkoušejte více párů i značek. Při sebemenším podezření, že by bota někde dřela, ji okamžitě vyřaďte.

Oblíbené jsou například hybridní sportovní sandály, které vás nezradí ani ve vodě. Důležitá je ochrana prstů před odřením a dokonalé odvětrání boty. Svou roli by měla hrát i váha bot. Čím lehčí, tím lepší. Na léto k nenáročné turistice je Ideálem váha kolem 200 gramů.

bot