V Praze začala platit nová služba. Za cestování MHD nyní pasažéři mohou platit mobilem. Lidé si mohou přes SMS objednat přestupní jízdenku za 20 korun. Potvrzení jim přijde do dvou minut.

 

Služba funguje tak, že cestující napíše esemesku ve tvaru DPT na číslo 902 06 20 (po lednovém zdražení na číslo 902 06 26) a získá za to do mobilu elektronickou jízdenku s potvrzujícím kódem. Jízdenka začíná platit v okamžiku odeslání. Cestující tak sice o dvě minuty přijde, právě proto je ale elektronická jízdenka platná o patnáct minut déle než klasická.

 

„Naším hlavním cílem bylo, aby jízdenka byla přístupná kdykoliv a kdekoliv. Podle posledních výzkumů si nejvíc lidí stěžovalo na to, že ne na každé zastávce je prodejní automat. To není možné ani technicky, ani finančně zajistit,“ prozradil na serveru idnes.cz ředitel komunikace a marketingu Jan Svoboda. Mobil ale už má podle něj prakticky každý.

 

Službu lze využít jen pro přestupní jízdenky, které nyní stojí 20 Kč, a od ledna jejich cena stoupne o šest korun. „Nepřestupní jízdenky jsou nejpoužívanější, mají asi 90procentní podíl. Při koupi přes SMS je však obtížné zjistit, kde si ji cestující koupil,“ uvedl Svoboda.

 

Samozřejmě existují případy, kdy i použití telefonu může být složité. Jedná se například o služební mobily, kde zaměstnavatel neumožňuje takovou službu využívat. Problémy by mohli mít i starší lidé. „Je to stále alternativa. My nechceme odbourat klasické lístky,“ uvedl Svoboda.

 

Kód nelze zneužít
I když řadu lidí by mohlo napadnout, že jízdenku stačí přeposlat na jiný mobil a celou záležitost tak obejít, není to tak úplně jednoduché. Zneužití zabraňuje unikátní kód v esemesce. „Pokud by měl revizor při kontrole podezření, že pasažér kód zneužil, zašle nový dotaz. Systém pak odešle potvrzující esemesku na číslo člověka, který jízdenku zaplatil,“ vysvětlil podnik.

 

Revizor při kontrole zadá na speciálním komunikátoru kód a zhruba do 30 vteřin přijde na váš mobil potvrzení s textem DPT OK. To potvrzuje, že jízdenka byla skutečně zakoupena z daného čísla.

 

Podnik se neobává, že by „mobilní“ jízdenky kontrolory zdržovaly. „Trvá to zhruba stejně jako když člověk hledá jízdenku po kapsách,“ odhaduje Svoboda. Dopravní podnik ale nevylučuje, že mu některý cestující může proklouznout.

 

Služba u všech operátorů
Dopravní podnik uvedl, že na posílání esemesek se podílejí všichni tři operátoři. Kolik peněz z toho získají, ale neřekl. Úředníci Dopravního podniku chtějí do budoucna službu rozšířit i na další regiony. „Spolupracujeme s Českými drahami a Ropidem a kontaktovala nás i další města,“ uvedl Svoboda.

 

Jezdíte „načerno“? Dáváte přednost celoročnímu kupónu? Bude esemeskový systém výhodný? Najdou se podle vás „fiškusové“, kteří systém oblafnou?

Reklama