Že vaše vlastní zkušenost říká něco jiného? Nevadí, možná jste jen měla výjimečnou smůlu. Pokud totiž v Praze ztratíte mobil, máte víc než poloviční šanci na jeho navrácení!
K takovému zjištění dospěl exkluzivní průzkum společnosti Reader’s Digest v metropolích 32 zemí světa, kde vychází stejnojmenný měsíčník. Celkem „poztráceli“ jeho redaktoři 960 zbrusu nových mobilních telefonů střední třídy – po třiceti v každém státě. Z nich se k nim úspěšně vrátilo 654 přístrojů, tedy 68 %. Praha skončila v tomto testu na vynikající osmé příčce: Našlo se zde 23 poctivců, kteří neváhali nalezený mobil vrátit.

Do terénu vyrazili vždy dva pracovníci redakce s tím, že pečlivě vybírali různé typy míst, kde pak mobily „zapomněli“. Byly mezi nimi jak problémové čtvrti s vysokou kriminalitou, tak luxusní obchodní domy v centrech. Zatímco jeden z redaktorů na opuštěný telefon volal, druhý zpovzdálí pozoroval, co se bude dít. Poctivým nálezcům, kteří si dali práci s tím, aby prostřednictvím adresáře zjistili majitele, novináři prozradili svou identitu i smysl celé akce a zajímali se o motivy jejich jednání a o jejich vlastní zkušenosti s lidskou poctivostí či nepoctivostí.

I v naší metropoli platilo, že čím rušnější bylo místo, kde redaktoři časopisu Reader’s Digest Výběr (v jehož srpnovém čísle článek o průzkumu vyjde) mobil ponechali, tím větší byla pravděpodobnost jeho návratu: Psychologická kontrola veřejnosti prostě fungovala. Ekonomická situace nálezců a jejich sociální status naopak roli nehrály: Na první pohled dobře zaopatření lidé neměli s krádeží problém, pokud k ní měli vhodnou příležitost. Naopak třeba v parku na Karlově náměstí vrátila mobil, ponechaný svému osudu na jedné z laviček, skupina teenagerů s dredy na hlavě a lahvemi piva v rukou.
Zajímavý je také fakt, že pražské ženy – a ženy obecně – vyšly z průzkumu lépe než muži. „Ženy si víc potrpí na udržování dobrých vztahu a součástí této strategie je i aktivní vyhledávání příležitostí k vykonání dobrého skutku,“ řekl k tomu právník Terrence Schulman, zakladatel Centra pro kleptomanii a nutkavé utrácení v americkém Michiganu.
 
V Bombaji se jeden muž pokusil mobil ukrást, jenže majitel nedalekého obchodu dal dohromady partu, která mu v tom zabránila. V Holandsku našel jeden z mobilů malý chlapec a dokázal rodiče přemluvit, aby si ho směl nechat. „Jaký telefon?“ divil se příslušník ochranky v Hong Kongu, a svíral ho v ruce ukrytý pod novinami. I přes hrozivý pocit úpadku světa, který občas pociťuje každý z nás, se však ukázalo, že většina lidí ještě má smysl pro poctivost: „Zločin prostě není mezi lidmi normální chování,“ komentuje to psycholog Paul Ekman z Kalifornské univerzity, odborník na podvody. „Lidé chtějí druhým věřit, a také chtějí, aby ostatní věřili jim.“

A jaké tedy byly výsledky průzkumu? Tady jsou - poslední číslo označuje počet vrácených mobilů ze 30.

1.    Lublaň, Slovinsko – 29
2.    Toronto, Kanada – 28
3.    Soul, Jižní Korea – 27
4.    Stockholm, Švédsko – 26
5.    Bombaj, Indie – 24
       Manila, Filipíny – 24
       New York, USA – 24
8.    Praha, Česko – 23
       Budapešť, Maďarsko – 23
       Varšava, Polsko – 23
       Helsinky, Finsko – 23
       Auckland, N. Zéland – 23
       Záhře, Chorvatsko – 23
14.   Sao Paulo, Brazílie – 21
       Paříž, Francie – 21
       Berlín, Německo – 21
       Bangkok, Thajsko – 21
18.   Miláno, Itálie – 20
        Mexico City, Mexiko – 20
        Curych, Švýcarsko – 20
21.   Sydney, Austrálie – 19
        Londýn, Velká Británie – 19
23.   Madrid, Španělsko – 18
24.   Moskva, Rusko – 17
25.   Singapur, Singapur – 16
        B. Aires, Argentina – 16
        Tchaj-pej, Tchaj-wan – 16
28.    Lisabon, Portugalsko –15
29.    Amsterdam, Nizozemsko – 14
        Bukurešt, Rumunsko – 14
31.    Hongkong, Hongkong – 13
        Kuala Lumpur, Malajsie – 13

soutěž - Astor

 

Reklama