Pocházím z vesničky od Přerova, po svatbě jsem se akorát přestěhovala o pár kilometrů dále. Protože rádi cestujeme autem, jsme docela často na cestách, a to moravských i českých. A rozdíly jsou znát, a nejen na silnicích.  

Pokud jsou silnice plné, kolona jede skoro stejnou rychlostí a pokud někdo začne předjíždět, profrčí v protisměru, a ještě k tomu v nebezpečné zatáčce, můžu si být jistá, že je to nějaký Prážák, ty jejich staré SPZ začínající na "A" to vždy prozradily. Jezdí tu bezohledně. Netvrdím, že "Hanáci" dodržují předpisy na jedničku, ale my jezdíme po městech při padesátce tak nějak do těch 60 km/h a oni prostě jedou na plný plyn, co to dá.

A situace v Praze? Nějaké předpisy tam nedodržují, v kolonách se předbíhají, podjíždějí a je jim jedno, že čekáme VŠICHNI. Jsou bezohlední i jeden k druhému. Parkují, kde je napadne, klidně uprostřed jednosměrky na silnici, často jsem to viděla, jak ostatní nemůžou projet a dotyčný stojí u stánku s hamburgery, ale hlavně že zapnul všechny čtyři "blinkry", aby ostatní viděli, jak to má naléhavé. 

A v ulicích? Provoz, když na úseku s padesátkou jedu s těžší nohou těch sedmdesát, s tím, že mi to třeba projde, tak mě podjíždějí, blikají světly, troubí a ťukají si na čelo. Přitom předpisy by snad měly platit všude stejně, ne? Proč je Praha nedodržuje a nevynuceje dodržování?

Přijeli jsme minulé léto do kempu v Praze a recepční se s našimi doklady obrátila na kolegyni: "Hele koukéj, jsou tady vidláci, máme ještě volný místo? Najdeme, viď?"

Praha je stát uprostřed ČR a pro Pražáky končí svět za značkou konec Prahy. My ostatní (zvláště Moraváci) budeme vždy jen vidláci, prostě pracující vesničani, co nejdou s módou. Tolik mé zkušenosti a koho se to z Prahy dotkne, tak pokud mu křivdím, tak se omlouvám. 

linde


Koukám, že někdo je pěkně nažhavený na Pražáky. Něco pravdy na tom asi bude. Ale obecně si myslím, že styl a kvalita jízdy nezávisí na místě bydliště. A co si myslíte vy? Kde pro Pražáky končí svět? A kde skončí Pražáci?

Reklama