V europarlamentu začali vymýšlet, jak skončit s vybíjením zvířat kvůli kožichům. První z norem, která přišla na přetřes, je zákaz obchodu s tuleními výrobky v EU. Ač se to nezdá, toto evropské omezení by citelně zasáhlo komerční lov i v Kanadě. Hlasovat a pravděpodobně schválit by to měli europoslanci už v dubnu. Podle dostupných informací jde o první ze série podobných usnesení, která rozhodně nepřivítají milovníci kožichů.

Na pranýři Spearsová i Armani

Nejznámější organizace bojující za práva zvířat PETA už proslula tím, že se pouští do celebrit, které s oblečení ze stažených zvířat problém nemají. A za to se na její pranýř dostaly už sestry Mary a Kate Olsenovy, Heidi Klumová, Britney Spearsová či Lindsay Lohanová. Nedávno předseda PETA napsal dopis Katie a Tomovi Cruisovým. V něm je odrazuje od toho, aby svou dvouletou dcerku šatili do kožešinových kousků vyhlášeného návrháře Armaniho.

Šéf PETA Dan Mathews je upozornil, že známý designér totiž používá ke své práci králičí kožichy. A to přitom módní návrhář už dříve uvedl, že ho PETA přesvědčila, aby se ve svých kolekcích kožešinám vyhnul. „Nejen že Armani porušil svůj slib, ještě k tomu teď manipuluje děti, aby nosily oblečení ze stažených králíků,“ psal Mathews ve své výzvě Cruisovým.

Tedy paní Paroubková...
Čeští ochránci zvířat se opřeli například od manželky šéfa ČSSD Jiřího Paroubka Petry. Ta byla totiž novináři vyfotografována v superdrahém liščím kožichu. „Za výrobou kožešin se skrývá jen bolest a utrpení zvířat,“ řekl tehdy aktivista sdružení Svoboda zvířat Tomáš Popp. „A je nepochopitelné, že po nich dnes ještě někdo touží.“

Foto: Aha!

Tuleňů musí být zabito co nejvíce a co nejrychleji

Komerční lov tuleňů probíhá na rozsáhlém území ve velmi krátkém čase. To znamená, že aby lovci na této aktivitě dostatečně vydělali, musí v co nejkratším čase zabít co nejvíce zvířat. Pravidlem lovu se tak stává rychlost, nikoliv humánnost. Pozorovatelé byli svědky mnoha krutostí – vláčením ještě živých tuleňů, zavěšených na ostrých hácích po ledu, počínaje a stahováním zraněných, ale ne zcela mrtvých tuleňů zaživa z kůže konče. I přes velký stupeň krutosti nebývají tyto nezákonné aktivity většinou potrestány.

Kanadská vláda stanovovala v posledních 10 letech kvóty pro lov tuleňů několikanásobně vyšší, než vědci považují za únosné pro zachování druhu tuleně grónského. Lovci tuleňů navíc překračovali povolené kvóty a zabíjeli až o 20 000 zvířat více, než bylo dovoleno v jednom roce. Vědci varují, že pokud se počty zabíjených zvířat nezmenší, bude populace tuleně grónského zbytečně ohrožena vyhynutím. Vláda poskytla tomuto průmyslu mezi lety 1995 až 2000 přímé dotace ve výši 20 milionů dolarů včetně přímé finanční podpory lovců.

Podle nedávných průzkumů většina evropské veřejnosti opravdu s lovem tuleňů nesouhlasí. Dokonce ani většina Kanaďanů ne.

spotrebitele.info

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raději nahá než v kožichu!
Zleva modelka a herečka Natasja Vermeerová, herečka Pamela Andersonová, herečka Eva Mendesová.

Návrhář Petr Lakron kožichy může
Jeden z předních českých návrhářů Petr Lakron nemá s kožichy problém. Už do nich oblékl kdejakou modelku, například Hanu Mašlíkovou. Požádali jsme jej, aby se vyjádřil ke krokům europoslanců, názorům některých celebrit či aktivistů. Odmítl. „Nezlobte se, je to příliš kontroverzní téma, nechci se k tomu vyjadřovat,“ řekl doslova.

Video: Drastická praxe na kožešinových farmách
(Upozorňujeme, že záznam obsahuje drastické záběry)
…Situace, které jsou na videu zachyceny, nejsou zcela běžnou praxí kožešinových farem, ale jak dokazují natočené záběry, může k nim docházet. K nedodržování zákona a svévolnému týrání zvířat může dojít kdekoli. Mnohem větší problém představuje skutečnost, že se u nás prodávané kožešiny „vyrábějí“ často v zemích, jejichž úroveň ochrany zvířat je nesrovnatelně horší než naše a kde se zachází se zvířaty způsobem, který by byl pro většinu z nás naprosto nepředstavitelný.

ochranazvirat.cz

Pravé kožichy ano, nebo ne?

Reklama