Jasmín je v zemích svého původu považován za symbol lásky a radosti, bývá přezdíván jako „královna noci“. Aby ne, však má taky skvělé účinky. Ne nadarmo bývá olej z jeho poupat sbíraných ještě za tmy vyvažován zlatem. Jeden mililitr přírodního esenciálního oleje vhodného do aromalampy, difuzéru nebo jako přísada k masážním olejům u nás pořídíte za cenu kolem 300 korun. Za to vám ale pomůže od stresu, zklidní mysl, odstraní napětí a naladí vás na úplně jinou vlnu. O jasmínu je totiž známo, že v člověku probouzí originální myšlenky a tvůrčí schopnosti, ale má i afrodiziakální účinky! Také proto je hojně přidáván do luxusních parfémů. V kosmetickém průmyslu je vyhledávaný i v péči o pleť.
Účinky jasmínu jsou ceněny i pro sílu pomáhat při chorobách horních cest dýchacích a při menstruačních bolestech, povzbuzují srdeční činnost, ale také porodní kontrakce. Těhotné ženy by se mu proto měly až do porodu vyhýbat! Kromě toho působí jako antiseptikum a je mírně protizánětlivý. Ale to rozhodně není vše, má celou řadu dalších blahodárných účinků na tělo.
Květy jasmínu potěší i vaše chuťové pohárky. To když je přidáte třeba do čaje, například zeleného. Do šálku stačí přidat jediný květ. Třeba ten, který si sami vypěstujete.
Jaký zvolit druh?
V Číně je nejčastěji pěstován jasmín pravý (Jasminum officinale) a jasmín velkokvětý (Jasminum grandiflorum). Tyto dvě rostliny jsou si velmi podobné. V Indii je naproti tomu hojně pěstován a využíván odlišný jasmín sambakový (Jasminum sambac).
Jak je pěstovat?
- Jasmín je poměrně odolná popínavá rostlina, nenáročná na substrát – vyhovuje jí ten běžný, určený pro pokojové rostliny. Stačí ji pravidelně zalévat, tedy nenechat zeminu vyschnout, ani přemokřit.
- Dařit se mu bude na světlém místě, ale pozor, nedávejte ho na přímé slunce. Hlavně v létě jasmín před jeho paprsky skryjte do polostínu.
- Přes léto bude jasmínu vyhovovat pokojová teplota, ale můžete ho i letnit, například na balkóně.
- Jelikož není mrazuvzdorný, na podzim ho nezapomeňte přenést do tepla. Ideální pro něj je přezimování při teplotě kolem 10 °C, pak na jaře kvete bohatěji. Takto rozkvetlý vám provoní celý dům.
- Až budete rostlinu rosit, vyhněte se květům. Zhnědly by.
- A pozor také na hnojivo, které byste mu neměli odpírat. Jestliže máte v plánu kochat se nejen jeho vůní, ale i chutí, používejte nezávadná přírodní hnojiva.
![jas3.jpg]()
Čtěte také:

- Čína u vás doma? Vypěstujte si vlastní čajové lístky!
- Sedmero květin, které vám doma vyčistí vzduch od toxinů
- Tráva v obýváku? Ta citronová potěší většinu vašich smyslů
Nový komentář
Komentáře
Pěkný článek, dozvěděla jsem se o jasmínu spoustu věcí :)
Také jsem nevěděla o tom, že se může pěstovat doma.
Nikdy jsem doma jasmín neměla, ale letos se po něm poohlédnu.
Máme doma.
Zkoušela jsem jasmín pěstovat a nevedlo se mi. Mám ráda jeho vůni a že se dají květy jíst jsem nevěděla. Tedy nevěděla... - nějak jsem si to nespojovala, přestože znám zelený čaj s jasmínem a ráda ho piji