Jasmín je v zemích svého původu považován za symbol lásky a radosti, bývá přezdíván jako „královna noci“. Aby ne, však má taky skvělé účinky. Ne nadarmo bývá olej z jeho poupat sbíraných ještě za tmy vyvažován zlatem. Jeden mililitr přírodního esenciálního oleje vhodného do aromalampy, difuzéru nebo jako přísada k masážním olejům u nás pořídíte za cenu kolem 300 korun. Za to vám ale pomůže od stresu, zklidní mysl, odstraní napětí a naladí vás na úplně jinou vlnu. O jasmínu je totiž známo, že v člověku probouzí originální myšlenky a tvůrčí schopnosti, ale má i afrodiziakální účinky! Také proto je hojně přidáván do luxusních parfémů. V kosmetickém průmyslu je vyhledávaný i v péči o pleť.
jasmin1.jpg

Účinky jasmínu jsou ceněny i pro sílu pomáhat při chorobách horních cest dýchacích a při menstruačních bolestech, povzbuzují srdeční činnost, ale také porodní kontrakce. Těhotné ženy by se mu proto měly až do porodu vyhýbat! Kromě toho působí jako antiseptikum a je mírně protizánětlivý. Ale to rozhodně není vše, má celou řadu dalších blahodárných účinků na tělo.

Květy jasmínu potěší i vaše chuťové pohárky. To když je přidáte třeba do čaje, například zeleného. Do šálku stačí přidat jediný květ. Třeba ten, který si sami vypěstujete.

Jaký zvolit druh?

V Číně je nejčastěji pěstován jasmín pravý (Jasminum officinale) a jasmín velkokvětý (Jasminum grandiflorum). Tyto dvě rostliny jsou si velmi podobné. V Indii je naproti tomu hojně pěstován a využíván odlišný jasmín sambakový (Jasminum sambac).
jasmin2.jpg

Jak je pěstovat?

  • Jasmín je poměrně odolná popínavá rostlina, nenáročná na substrát – vyhovuje jí ten běžný, určený pro pokojové rostliny. Stačí ji pravidelně zalévat, tedy nenechat zeminu vyschnout, ani přemokřit.
  • Dařit se mu bude na světlém místě, ale pozor, nedávejte ho na přímé slunce. Hlavně v létě jasmín před jeho paprsky skryjte do polostínu.
  • Přes léto bude jasmínu vyhovovat pokojová teplota, ale můžete ho i letnit, například na balkóně.
  • Jelikož není mrazuvzdorný, na podzim ho nezapomeňte přenést do tepla. Ideální pro něj je přezimování při teplotě kolem 10 °C, pak na jaře kvete bohatěji. Takto rozkvetlý vám provoní celý dům.
  • Až budete rostlinu rosit, vyhněte se květům. Zhnědly by.
  • A pozor také na hnojivo, které byste mu neměli odpírat. Jestliže máte v plánu kochat se nejen jeho vůní, ale i chutí, používejte nezávadná přírodní hnojiva.

jas3.jpg
Čtěte také:

Uložit

Reklama