Dnes slaví pravoslavní křesťané podle juliánského kalendáře Vánoce.

V noci skončil čtyřicetidenní půst a začaly bohoslužby.

Věřící se scházejí hlavně v Rusku, dárky tam ale rozdal Děda Mráz už na Nový rok. Vánoční svátky se slaví i v Srbsku, Gruzii nebo na Ukrajině. Řečtí věřící uspořádali mši v Betlémě.

 

Vánoční svátky v Rusku znamenají nejčastěji návštěvu kostela a usednutí k bohaté tabuli, která se obvykle ani zdaleka neomezuje jen na obilnou kaši a kompot, jak by si žádala tradice.

Ruské děti mají stejně jako většina dospělých prázdniny od Silvestra až do konce tohoto týdne.

 


Moskevský patriarchát nepočítá s tím, že by se juliánského kalendáře vzdal. Nepřejí si to prý ani sami věřící a navíc se stal jednou ze zvláštností ruského života.

 

V předvečer svátku pravoslavná církev vyzvala věřící, aby neklesali na duchu a pomohli jeden druhému překonat nynější hospodářské a sociální potíže. Světová finanční krize totiž udeřila i v Rusku. 

 

Patriarcha Kirill Metropolita Kirill, který stojí v čele církve do zvolení nového patriarchy na konci ledna, odslouží hlavní noční bohoslužbu v chrámu Krista Spasitele.

Zároveň zazní poslední poselství patriarchy Alexije II., které napsal ještě před svou smrtí a v kterém vyzval věřící žít v souladu se svědomím, v lásce a pravdě.

Reklama