Vánoční svátky už daly našim končinám definitivní vale, ale neměli bychom zapomínat ani na naše spoluobčany z jiných zemí, kterými jsou například Ukrajinci. V těchto dnech totiž vrcholí pravoslavné Vánoce, které Ukrajinci, coby vyznavači pravoslaví, slaví i u nás v Česku.

V těchto dnech u vyznavačů pravoslavné církve vrcholí vánoční svátky a vše se pomalu chystá na oslavy pravoslavného Nového roku. Jak se liší pravoslavné Vánoce od těch našich, českých? Nejen na to nám odpověděla naše čtenářka Inka, Ukrajinka, která již od svého dětství žije v Česku.

vvvv

Inko, jak se liší vaše pravoslavné Vánoce od těch, které slavíme v Česku?
Pravoslavné Vánoce se liší zejména dny, ve kterých se slaví. Je to kvůli uznání dvou různých kalendářů: juliánského a gregoriánského. Hlavní dny pravoslavných Vánoc se proto posunuly a v tomto roce připadaly na úterý 6. 1. 2015, kdy byl tzv. Svatý večer – oslava dne, kdy se narodil Ježíš Kristus, a ostatní sváteční dny byly od 7. 1. a končí dnes.

Na který den tedy připadá váš Štědrovečerní večer a z čeho se vaše štědrovečerní tabule obvykle skládá?
Štědrovečerní večer byl tento rok v úterý 6. 1. 2015. Při podávání večeře se většinou servíruje 12 hlavních chodů a veškeré jídlo musí být postní (žádné maso, mléčné výrobky, čokoláda…). Takže například jíme postní polévku, brambory, pirohy s kapustou, kapustu s houbami atd. Je to také den, kdy mladí lidé obcházejí domy a zpívají koledy. Někteří také připravují tzv. vertep (menší podobizna místa, kde se narodil Ježíš Kristus). Koledy se ale samozřejmě zpívají během celých našich svátků, které končí dnes, tedy 9. 1. 2015. Během svátků se navštěvují příbuzní a bouřlivě se jí a pije vše, co je naservírováno na stolech.

K Vánocům neodmyslitelně patří dárky. Kdo je u vás nosí?
Dárky se u nás moc nedávají, ale zvykem je, že Děda Mráz nějakou tu drobnost pod stromeček na Nový rok přinese.

eee

Když jsme u Nového roku, kdy jej budete letos slavit?
Silvestrovské oslavy u nás probíhají stejně, tedy 31. 12., ale poté ještě slavíme takzvaný Starý Nový rok dle juliánského kalendáře, který vychází vždy na noc z 13. 1. na 14. 1. Takže Nový rok máme ve své podstatě dvakrát. Je to opět odůvodněno používáním dvou různých kalendářů.

Které Vánoce slavíš ty, Inko? A jak vlastně probíhají vánoční oslavy Ukrajinců v Česku?
Já slavím obojí – jak české Vánoce, tak ukrajinské. Většinou s rodinou využíváme možnosti odcestovat na Ukrajinu v období českých Vánoc a zůstáváme doma až do skončení ukrajinských svátků, samozřejmě pokud to práce dovolí (smích). Pokud se vracíme ihned po Novém roce, pak ukrajinské Vánoce slavíme v Praze stejným způsobem, jako kdybychom byli doma. Připravujeme 12chodové menu, zpíváme koledy, jdeme do kostela a snažíme se moc nepracovat a svátky si užít.

A jak vánoční oslavy tedy letos probíhají u vás?
Letos jsme s rodinou odjeli na Ukrajinu již před českými svátky, kde jsme odpočívali celé dva týdny. Bohužel jsme se na naše ukrajinské svátky museli vrátit zpět do Česka, takže jsme s sebou zpět do Česka přivezli sníh a užíváme si předně doznívající českou vánoční atmosféru.

ffff

Čtěte také:

Reklama